На головну   |   Контакти   |    Мапа сайту         

    Неділя, 21 грудня, 2014 року

збільшити розмір шрифта 100% розмір шрифта зменшити розмір шрифта         Поставити запитання  |  Залишити відгуки або пропозиції 

Актуальні запитання
Чи можна працювати за сумісництвом вчителем в школі та одночасно отримувати пенсію за вислугу років?
Чи зараховується до стажу період перебування в центрі зайнятості?
Чи потрібно для призначення одноразової грошової допомоги звільнятися з посади вчителя, яка дає право на цю допомогу?
Чи зараховується період навчання до стажу, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги як працівнику освіти?
Який розмір пенсії та чи передбачені певні додаткові виплати інваліду-чорнобильцю 1 категорії 3 групи?
Чи мають право на пенсію громадяни України, тимчасово проживаючі за кордоном?
Чи зарахується при призначенні пенсії в Україні стаж, набутий на території Чеської Республіки?
Про надбавку на догляд інвалідам
Чи можу зробити перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату, яку не надано при призначенні пенсії?
Чи зарахують навчання до спецстажу медикам?
Чи можна працювати за сумісництвом медичною сестрою та одночасно отримувати пенсію за вислугу років?
Я отримую пенсію у зв’язку з втратою годувальника, як кругла сирота. Чи буде продовжуватися виплата пенсії до 23 років в разі одруження?
Чи виплатять пенсію у зв’язку з втратою годувальника за літні місяці після навчання?
При переході на пенсію у зв’язку з втратою годувальника подавати довідки про заробітну плату померлого годувальника?

Нормативні акти України

ТРК Буковина


 
Запитання - відповіді
Запитання – відповіді на тему "Пенсійне забезпечення"

Яким чином виплачується пенсія в разі працевлаштування пенсіонера, який отримує наукову пенсію?

Пенсія, призначена відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених зазначеним Законом, законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а після звільнення з таких посад – у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Зазначений порядок виплати пенсії не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія та які влаштувалися на роботу до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», а саме до 01.10.2011.

Водночас, в разі працевлаштування на посади, які не дають право на призначення пенсії відповідно до законів України «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», пенсія призначена за нормами Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» виплачується в повному обсязі.

Олена Буга, головний спеціаліст управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області


Чи має право на надбавку до пенсії особа, що є опікуном дитини, яка не досягла віку 18 років?

Встановлення надбавок та підвищення призначених здійснюється відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення” (надалі – Закон).

Статтями 21 та 33 Закону передбачено, що до пенсій за віком та по інвалідності непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї, встановлюються надбавки на кожного непрацездатного члена сім’ї.

Згідно з статтею 76 Закону надбавки до пенсій, встановлені для непрацюючих пенсіонерів, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї, нараховуються на членів сім’ї, зазначених у статтях 37, 38, 40 і 41 цього Закону. Ці надбавки не нараховуються на тих членів сім’ї, які одержують трудову або соціальну пенсію.

Коло непрацездатних членів сім’ї визначено статтею 37 Закону, до них, відносяться, зокрема діти, брати, сестри й онуки, які не досягли 18 років. Піклувальники зазначеною статтею не передбачені, тому підстав для встановлення  надбавки до пенсії як опікуну дитини до 18 років немає.

Світлана Хітик, головний спеціаліст управління пенсійного забезпечення


Чи зараховується навчання в гірчичному технікумі в пільговий підземний стаж?

Відповідно до статті 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» час навчання у професійно-технічному закладі зараховується до трудового стажу учня, у тому числі в безперервний стаж і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців (та якщо між навчанням та періодом роботи за набутою спеціальністю відсутні періоди будь якої іншої роботи).

Світлана Хітик, головний спеціаліст управління пенсійного забезпечення


Чи можна укласти договір про добровільну участь, сплативши страхові внески однією сумою за минулий період?

Відповідно до ст.12 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню  відповідно  до статті 11 цього Закону, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Особа сама для себе визначає розмір страхового внеску, але сума сплачених внесків за кожний місяць не може бути меншою мінімального страхового внеску.

Обчислення сум страхових внесків за минулі періоди буде провадитись виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу), на які нараховуються страхові внески.

Сплачувати страхові внески потрібно  у строки, визначені договором, але не рідше одного разу на квартал.

Договором може передбачатись одноразова сплата страхових внесків за попередні періоди.

Термін добровільної участі особи у системі загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування не може бути меншим одного року.

За додатковими роз’ясненнями можна  звернутися до управління Пенсійного фонду України за місцем призначення пенсії.

Наталія Телешман, , головний спеціаліст відділу аналізу та звітності


Я маю 32 роки стажу. Матиму право на пенсію як ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 50 років. Чи матиму я право на доплату за понаднормативний стаж?

У статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено зниження пенсійного віку особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Розмір таких пенсій обчислюють за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

За статтею 28 Закону (в редакції, що діє з 1 жовтня 2011 року), мінімальний розмір пенсії за віком, при наявності в чоловіків 35 років, а в жінок - 30 років страхового стажу, встановлюють у розмірі визначеного у законодавстві прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток від розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, але не більш як на 1 відсоток від мінімального розміру пенсії за віком.

Оскільки Ви маєте менш як 35 років страхового стажу (лише 32), підстав для встановлення доплати за понаднормативний стаж до Вашої пенсії немає.

Юлія Куцоконь, головний спеціаліст відділу спеціальних пенсій


Я народилася 28 серпня 1963 року, маю посвідчення постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 3 (проживала в ІІІ зоні на час аварії та після аварії – сім років). Маю страховий стаж 32 роки. У скільки років я матиму право на пенсію за віком? Чи потрібно звільнятися для призначення пенсії?

Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсійний вік, визначений у статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали в цій зоні не менш як три роки, пенсійний вік початково знижують на три роки й додатково на один рік за кожні два роки проживання (роботи), але не більш як на шість років. Зауважимо, що початкову величину зниження пенсійного віку встановлюють лише особам, які постійно проживали або постійно працювали в зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період. Жінки, пенсійний вік яким знижено на шість років і які народилися в період із 1 квітня по 30 вересня 1963 року, мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 50-річного віку. Отже, Ви будете мати право на призначення пенсії після досягнення 50 років.

Для призначення такої пенсії звільнятися з роботи немає необхідності.

Юлія Куцоконь, головний спеціаліст відділу спеціальних пенсій


Я народилася 16 листопада 1962 року, маю статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4. Маю 31 рік страхового стажу, зокрема 14 років на роботах із шкідливими й важкими умовами праці за Списком №2. У скільки років я матиму право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку за статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»?

У статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) передбачено зниження пенсійного віку згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». При цьому відповідне зниження пенсійного віку, яке передбачено в цій статті, застосовують також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до    1 січня 2022 року.

Жінкам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи і відпрацювали на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 десять і більше років, вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рік понад передбачений у цій статті.

Отже, Ви маєте право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону після досягнення 49 років 6 місяців.

Юлія Куцоконь, головний спеціаліст відділу спеціальних пенсій


В якому віці може бути призначена пенсія за віком чоловіку, який три з половиною роки проживав на території гарантованого добровільного відселення та має статус особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до категорії 3 ?

Порядок надання зменшення пенсійного віку особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, врегульовано статтею 55 Закону України "Про статус і  соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Його величина залежить від статусу особи та періоду проживання або роботи на території радіоактивного забруднення, а для евакуйованих у 1986 році із зони відчуження, – від розташування населеного пункту, в якому вони проживали на момент евакуації. 

Зокрема, особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення, - за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3-х років, вік виходу на пенсію знижується на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6-ти років.

Початкова величина зниження пенсійного віку, 3 роки,   встановлюється лише тим особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Наприклад, особі, яка станом на 1 січня 1993 року прожила три з половиною роки на зазначеній території, у тому числі: 1 день в період з моменту аварії по 31 липня 1986 року, і має відповідний статус, може бути призначена пенсія за віком із зниженням пенсійного віку на 4 роки, з них 3 роки - початкова величина зниження пенсійного віку  і  1 рік додатково.

За аналогічних обставин, особі, яка не проживала на цій території в період з моменту аварії по 31 липня 1986 року, вік виходу на пенсію може бути зменшено лише на 1 рік.

Олена Поліщук, начальник відділу спеціальних пенсій


В 2013 р. в січні виповнюється 55 р. чи маю право виходу на пенсію ?

На Ваше запитання щодо права виходу на пенсію при досягненні віку 55 років, що надійшло на веб-сайт головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, повідомляємо наступне.

Згідно з статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закону) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення віку, зазначеного вище, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 56 років 6 місяців, якщо жінка народилась у період з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року.

Пунктом 7-2 Розділу XV „Прикінцеві положення”  Закону передбачено, що до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.

Разом з тим, відповідно до пункту 3 статті 29 Закону жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 Закону, в розмірі 2,5 відсотки за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.

Заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України Н.І.Мала


Мені 20 років, навчаюся у ВНЗ. Я отримую пенсію по втраті годувальника. Чи отримуватиму я її в разі працевлаштування? І чи не зміниться її розмір?

Згідно з статтею 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закону) пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї. Непрацездатними членами сім’ї, зокрема, вважаються діти померлого годувальника, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих, навчальних закладах, до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років.

Будь-яких обмежень щодо права на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника в разі працевлаштування чинним законодавством не передбачено. Якщо одночасно з роботою буде продовжено навчання за денною формою, право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника залишиться. В разі переведення на навчання за будь-якою іншою формою навчання, окрім денної, право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника буде втрачено.

Працевлаштування може вплинути на розмір пенсії, зокрема, на її індексацію, але загальний розмір пенсійної виплати становитиме не менше прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність. Згідно з пунктом 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається до органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання). Надалі, для проведення індексації подається довідка про розмір заробітної плати (стипендії) з урахуванням індексації.

Заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України Н.І.Мала


Я народилась 11.11.1958 року. Проживала разом з чоловіком, який приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1988 році і мав посвідчення ліквідатора 3 категорії, але 11.06.2011 він помер. Мій стаж складає 33 роки. Прошу роз'яснити чи можу я вийти раніше на пенсію і отримувати пенсію покійного чоловіка.

Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, у розмірі на одного непрацездатного члена сім'ї – 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.

До непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника належать, зокрема, дружина, якщо вона є інвалідом або досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закон).

Згідно із статтею 26 Закону жінки, які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 57 років 6 місяців та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Отже, Ви набудете право на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника при досягненні 57 років 6 місяців та підтвердженні перебування на повному утриманні померлого чоловіка.

Водночас, пунктом 7-2 Прикінцевих положень Закону передбачено, що до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду.

Олена Буга, головний спеціаліст управління пенсійного забезпечення


Прошу роз'яснити чи може чоловік, який має статус чорнобильця 3 категорії оформити чорнобильську пенсію у віці 56 років 6 місяців у зв'язку із скороченням на підприємстві?

Порядок зниження пенсійного віку особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, врегульовано статтею 55 Закону України "Про статус і  соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зниження пенсійного віку залежить від статусу особи та періоду проживання або роботи на території радіоактивного забруднення, а для евакуйованих у 1986 році з зони відчуження, – від розташування населеного пункту, в якому вони проживали на момент евакуації. 

Відповідно до статті 21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років.

Отже, за викладених вище обставин, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи може бути надано додаткове зниження пенсійного віку на 1 рік 6 місяців.

Водночас звертаємо Вашу увагу на те, що для призначення пенсії за віком, у тому числі із зниженням пенсійного віку відповідно до статі 55 Закону України "Про статус і  соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особі необхідно мати не менше 15-ти років страхового стажу, а з наданням додаткового зниження пенсійного віку відповідно до статті 21 Закону України  "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні": для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років.

Олена Буга, головний спеціаліст управління пенсійного забезпечення


Я одержую одночасно пенсію по втраті годувальника та державну соціальну допомогу як інвалід з дитинства. Чи виплачуватиметься мені пенсія у зв’язку з втратою годувальника в разі одруження?

Частиною 4 статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» передбачено, якщо інвалід з дитинства або дитина-інвалід має право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника  і державну соціальну допомогу відповідно до цього Закону, ці виплати призначаються одночасно.

Відповідно до статті 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім’ї померлого годувальника вважається непрацездатним.

Вищевказаним Законом не передбачено припинення виплати пенсії у зв’язку з втратою годувальника в разі одруження її одержувача.

Світлана Хітик, головний спеціаліст відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення


Я отримую пенсію за вислугу років як медичний працівник. Чи маю я право надалі працювати та одержувати пенсію?

Відповідно до статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цей вид пенсії.

Працівникам освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, пенсії за вислугу років призначаються відповідно до пункту «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років за Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909.

При влаштуванні на посаду, що передбачена вищевказаним Переліком, виплата пенсії за вислугу років, що призначена медичному працівнику, припиняється. В разі влаштування на інші посади, що не передбачені зазначеним Переліком, виплата такої пенсії не припиняється.

Світлана Хітик, головний спеціаліст відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення


Чи матиме право лікар, що працює в стоматологічній лікарні, право на грошову допомогу в розмірі десяти пенсій при виході на пенсію за віком, якщо він є інвалідом третьої групи?

Відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191 «Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не  підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Отже, якщо медик до призначення пенсії за віком одержував пенсію по інвалідності, то права на отримання грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій він немає.

Світлана Хітик, головний спеціаліст відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення


Чи можливо зарахувати до страхового стажу період догляду за інвалідом з дитинства ІІ групи внаслідок психічного розладу?

До страхового стажу для обчислення пенсії зараховується час догляду за інвалідом І групи, дитиною-інвалідом, а також престарілим (старше 80-ти років), який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.

Зазначені періоди догляду зараховуються:

–        до 01.01.2004 – на підставі акту обстеження фактичних обставин здійснення догляду та документів про перебування на інвалідності (для інвалідів І групи і дітей-інвалідів), документів про підтвердження віку (для престарілих і дітей-інвалідів), а також висновку лікувально-консультаційної комісії (ЛКК) про те, що престарілий потребує постійного стороннього догляду;

–        з 01.01.2004 – на підставі довідки органів праці та соціального захисту населення про одержання відповідної державної допомоги.

Зарахування до страхового стажу періоду догляду за інвалідом ІІ групи чинним законодавством не передбачено.

Наталія Якубовська, головний спеціаліст управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій областіЯк визначається максимальний відсоток грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислугу років після проведення пенсійної реформи?

Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (за раніше діючим законодавством - 90 процентів).

Що стосується чорнобильців, максимальний відсоток розрахунку пенсії не змінюється. А саме для осіб, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, він становить 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Руслана Дамян, заступник начальника управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян


Які зміни передбачені пенсійною реформою щодо умов призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»? Скільки років вислуги потрібно для набуття права на призначення такої пенсії?

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зокрема, передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам i мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом пенсії за вислугу років незалежно вiд вiку призначаються, якщо вони звiльненi зi служби:

 • по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;
 • з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;
 • з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;
 • з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;
 • з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;
 • з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;
 • з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
 • з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
 • з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;
 • з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;
 • з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Підготувала Руслана Дамян, заступник начальника управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян


Чи передбачено Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» перерахунок пенсій непрацюючим пенсіонерам?

Відповідно до п.3 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, відповідно підвищується розмір пенсії.

Прийнятими змінами передбачено, що пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), такий перерахунок здійснюється після звільнення з роботи або припинення такої діяльності з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Ганна Московчук, головний спеціаліст управління пенсійного забезпечення


Чи збережено право працюючих пенсіонерів на перерахунок пенсії через кожних два роки?

Починаючи з 1 жовтня 2011 року, перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам здійснюватиметься за наявності у пенсіонера не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. У цьому випадку враховуватиметься заробітна плата (дохід), з якої обчислена пенсія.

            За бажанням пенсіонера при перерахунку пенсії може бути врахована також заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (тобто можна здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітку, одержаного після призначення (попереднього перерахунку) пенсії). У цьому випадку заробітна плата визначатиметься із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Ганна Московчук, головний спеціаліст управління пенсійного забезпечення


За які періоди враховується заробіток при призначенні пенсії?

Для обчислення пенсії враховується лише заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року (до відома інформуємо, що за цей період індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку, тобто пенсіонеру не потрібно надавати довідки про заробітну плату з підприємств, установ, організацій, де він працював).

            Що стосується заробітної плати за періоди роботи до 1 липня 2000 року, то така заробітна плата може бути врахована при обчисленні пенсії за таких умов:

- за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Таке право пенсіонери матимуть лише у період до 1 січня 2016 року;

- в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців.

                       У зв’язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змінено показник середньої заробітної плати, з урахуванням якого визначатиметься заробіток для призначення пенсії. Передбачено, що з 01.01.2012 буде використовуватись середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Ганна Московчук, головний спеціаліст управління пенсійного забезпечення


17 квітня 2011 р. Попов Е.А. задав питання наступного змісту: 
“Я - дитя войны. Согласно ст.6 Закона Украины "Про соцiальний захист дiтей вiйни", я имею право на ежемесячную социальную помощь в размере 30% от размера минимальной пенсии по возрасту. С момента принятия Закона и по сегодняшний день Закон не выполняется в полном объёме. Кто несёт ответственность за это нарушение и предвидится ли компенсация недоплат за весь прошедший период действия Закона?”

Статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
На сьогодні дія згаданої статті призупинена і згідно з чинним законодавством України підвищення до пенсії дітям війни виплачується у розмірі 49,80 грн. (пункт 8 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2010 № 530).
Зазначаємо, що Пенсійний фонд України звертався до Конституційного суду України щодо офіційного тлумачення терміну “мінімальна пенсія за віком”, що міститься у статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, тлумачення терміну “мінімальний розмір пенсії за віком”, використаного в частині 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", статті 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”. В своїй ухвалі від 19.05.2009 року №  27-у/2009 Конституційний Суд України  дійшов висновку, що у частині 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, установленого на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Непоширення цього розміру на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, дає підстави стверджувати про наявність прогалин у законодавчому регулюванні виплат дітям війни. Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30 % якої мають підвищувати дітям війни пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися законодавцем.
Отже, вирішення питання виплати підвищення у згаданому розмірі можливе лише за умови врегулювання його на законодавчому рівні.
З огляду на вищевикладене, підстав для перерахунку призначених пенсій з підвищенням їх на 30 % від мінімальної пенсії за віком, на даний час, на жаль, немає.

Онуляк Г.М.,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення                                       


22 березня 2011 р. Артем задав питання наступного змісту: 
«Матір, вдова, інвалід третьої групи, виховує двох дітей 14 і 17 років, які права вона має? Який розмір пенсії має отримувати?»

 

Умови призначення та розміри пенсій у зв’язку із втратою годувальника визначено статтями 36 та 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зокрема, пенсія у разі втрати годувальника виплачується дітям, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі:

 • на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника;
 • на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Постановою Кабінету Міністрів України  від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Таким чином, мінімальний розмір пенсії у разі втрати годувальника на даний час на двох утриманців становить 900 грн. (750 грн. х 120%), на одного 750 грн., де 750 грн. - прожитковий мінімум, встановлений законом для осіб, які втратили працездатність станом на 01.01.2011 р.; 120% - затверджений вищезазначеною постановою відсоток мінімальної пенсійної виплати  у разі втрати годувальника на 2-х утриманців.
Одночасно повідомляємо, що для перевірки правильності призначення пенсії Ви можете звернутись до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання.

М.В.Пернаровська,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління надходження доходів


2 березня 2011 р. Наталя задала питання наступного змісту: 
„Оформлення опікунства над людиною похилого віку (пенсіонером):
Які потрібно подавати документи?
Якщо у пенсіонера є ще дружина пенсіонер то дочці можна стати опікуном одного із пенсіонером ?
Чи це вплине на розмір пенсії пенсіонера над яким буде здійснюватись опікунство?

 

Відповідно до ст.58-59 Цивільного кодексу України опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними, а піклування – над фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена.
Над фізичною особою у разі визнання її недієздатною або у випадку обмеження її цивільної дієздатності опіку або піклування встановлює суд за поданням органу опіки та піклування (ч.1-2 ст. 60 ЦКУ).  Опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Заяви про призначення, перерахунок, виплату пенсій особам, над якими установлено опіку (піклування), подаються до органів Пенсійного фонду опікунами (піклувальниками).  До заяви додається відповідне рішення суду.
Факт встановлення опіки (піклування) над пенсіонером не впливає на розмір його пенсійного забезпечення.

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення


6 лютого 2011 р. Микола задав питання наступного змісту: 
„Я інвалід 2 групи по хворобі, маю 25 років трудового стажу, який розмір пенсії я маю отримувати щомісячно? Якщо я маю намір працевлаштуватися на повну ставку, чи вплине цей факт на розмір моєї пенсії?”

Відповідно до статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"  пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи - 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи - 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
За наявності у непрацюючих інвалідів ІІ і ІІІ груп - у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу за їх вибором пенсія по інвалідності призначається в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Відповідно до статі 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. На виконання зазначеної норми Кабінетом Міністрів України 26.03.2008 було прийнято постанову № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян", згідно з пунктом 2 якої у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.
У зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму, який затверджується одночасно з прийняттям закону про державний бюджет на відповідний рік, автоматично збільшуються мінімальні розміри пенсій та проводяться перерахунки раніше призначених пенсій, а також передбачених законодавством підвищень, надбавок та інших виплат, обчислення яких здійснюється виходячи із величини зазначеного прожиткового мінімуму.
Отже, у інвалідів ІІ і ІІІ групи, які не досягли пенсійного віку, яким призначена пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, у разі працевлаштування пенсія зменшується при переході на пенсію по інвалідності, розмір якої обчислюється у вищевказаних відсотках пенсії за віком. У разі, коли щомісячний розмір пенсії по інвалідності (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягатиме прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 буде встановлена щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

М.В. Пернаровська,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління надходження доходів                                             


02 лютого 2011 Андрій задав питання наступного змісту: 
„Роз’ясніть будь - ласка ситуацію, яка склалася навколо виплат доплат у розмірі 30% передбачених до нарахування дітям війни? Зокрема, що я можу зробити, щоб мені почали нараховувати таку доплату, а також повернули невиплачені за весь період виплати?”

Статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
На сьогодні дія згаданої статті призупинена і згідно з чинним законодавством України підвищення до пенсії дітям війни виплачується у розмірі 49,80 грн. (пункт 8 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2010 № 530).
Зазначимо, що Пенсійний фонд України звертався до Конституційного суду України щодо офіційного тлумачення терміну “мінімальна пенсія за віком”, що міститься у статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, тлумачення терміну “мінімальний розмір пенсії за віком”, використаного в частині 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", статті 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”.  В своїй ухвалі від 19.05.2009 року №  27-у/2009 Конституційний Суд України  дійшов висновку, що у частині 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, установленого на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Непоширення цього розміру на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, дає підстави стверджувати про наявність прогалин у законодавчому регулюванні виплат дітям війни. Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30 % якої мають підвищувати дітям війни пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися законодавцем.
Отже, вирішення питання виплати підвищення у згаданому розмірі можливе лише за умови врегулювання його на законодавчому рівні.
З огляду на вищевикладене, підстав для перерахунку призначених пенсій з підвищенням їх на 30 % від мінімальної пенсії за віком, на даний час, на жаль, немає.
Разом з тим, згідно з чинним законодавством, особи, яким призначено пенсію, мають право на оскарження дій (бездіяльності), виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб відповідно до законодавства про звернення громадян, а також у судовому порядку в разі, якщо вважають, що їх права порушені.

Г.М. Онуляк,
заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення


23 січня 2011 р. Тетяна задала питання наступного змісту: 
„Мені 20 років, навчаюсь на стаціонарі у ВНЗ, отримую пенсію по втраті годувальника. Чи отримуватиму я її і надалі, якщо вийду заміж?”

Умови та період  призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника визначено статтями 36 та 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зокрема, пенсія у разі втрати годувальника виплачується дітям, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років та дітям - сиротам, (які втратили обох батьків), до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Обом категоріям дітей пенсія у разі втрати годувальника виплачується незалежно від сімейного стану та  факту роботи.
Одночасно повідомляємо, що відповідно до чинного законодавства громадянин, який отримує пенсію зобов’язаний своєчасно повідомляти органи, що призначають та виплачують пенсію про прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім’ї, зміну місця проживання, виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, що можуть вплинути на його пенсійне забезпечення.  

Г.М. Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення


22 січня 2011 р. Тодорюк задав(ла) питання наступного змісту: 
„У 2007 році мені призначено пенсію за вислугу та я продовжую працювати вчителем, а пенсію не отримую. Як буде виплачуватись мені пенсія в разі звільнення з роботи не досягнувши пенсійного віку?”

Пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Тобто, якщо виплата пенсії за вислугу років припинена у зв’язку з влаштуванням на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, то при звільненні з роботи виплата пенсії буде поновлена з дня, наступного після звільнення з роботи, незалежно від віку.

М.В. Пернаровська,
Заступник начальника головного управління – начальник управління надходження доходів


2010-08-17 Попадинець Марія задала питання наступного змісту: 
“Скажіть будь ласка, якщо людині дали другу групу інвалідності неробочу, а їй потрібно 4 місяці для пільгової пенсії, чи може вона відмовитися від пенсії по інвалідності і продовжити працювати вихователем до пільгової пенсії, тобто до 25 років стажу?”

В межах компетенції повідомляємо, що пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи. Тобто, Ви маєте право одночасно працювати та отримувати пенсію по інвалідності.
Питання щодо продовження роботи, будучи інвалідом 2 групи, Вам необхідно вирішувати з роботодавцем. 

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення


2010-08-05 Геннадій Муляр задав питання наступного змісту:
1 рік отримував пенсію за маму по довіренності.Мама за кордоном 3-й рік,в Україну не з"являлась на протязі цього терміну.Колианулюється невиплачена пенсія,коли ій потрібно з"явитися в Україну,щоб поновити виплату належної їй пенсії?

Що стосується виплати пенсій за довіреністю, то відповідно до ст. 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія може виплачуватися за довіреністю, порядок оформлення і строк дії якої визначаються законом. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік дії такої довіреності.
Якщо пенсію Вашої мами Ви отримували по дорученню через відділення зв’язку, то згідно п.5.6 «Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв’язку», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.07.2009 за №592/16608, якщо довіреність оформлена на строк понад один рік, то після закінчення кожного року дії довіреності пенсіонер зобов’язаний особисто звернутися з відповідною заявою до органу Пенсійного фонду щодо продовження виплати за довіреністю. У разі відсутності такої заяви виплата пенсії за довіреністю, з дати вчинення якої минуло більше року, не допускається. Після шести місяців неодержання пенсії виплата припиняється по причині довготривалої невиплати, відповідно до статті 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Якщо пенсію за маму по довіреності Ви отримували через банківську установу, то згідно пункту 14 «Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999р. № 1596, зі змінами від 19.11.2008, якщо суми пенсій одержуються за довіреністю більше як один рік або не одержуються з поточного рахунку більше як один рік, одержувач пенсії повинен особисто подати заяву в управління Пенсійного фонду для продовження виплати пенсії. У разі невиконання одержувачем пенсії цієї умови орган Пенсійного фонду припиняє перерахування пенсії на поточний рахунок у визначену одержувачем установу банку і здійснює виплату через підприємство поштового зв’язку за місцем проживання в установленому порядку. Після шести місяців неодержання пенсії на пошті виплата припиняється по причині довготривалої невиплати.
Що стосується питання поновлення пенсії та виплати її за минулий час, то згідно зі ст.46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. Спочатку виплачується пенсія за 12 місяців, рахуючи з дня припинення її виплати або починаючи з початку визначеного терміну. Решта - рівними частинами, що дорівнюють призначеному розміру пенсії на момент звернення.
Тобто, перший раз у відомості буде нарахована недоотримана пенсія за 12 місяців і розмір пенсії за місяць першого нарахування після поновлення виплати. Надалі у відомостях платитимуть місячний розмір пенсії плюс щомісячну визначену виплату по статті 46.
Для виплати пенсії за минулий час Вашій мамі необхідно особисто звернутися із заявою та паспортом до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації).

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління - начальник управління пенсійного забезпечення


2010-08-02 Тетяна задала питання наступного змісту: 
„Я інвалід 3 групи, отримую пенсію по інвалідності  в розмірі 50%, загальний стаж - 12 років. зараз перебуваю на обліку в центрі зайнятості як безробітна без виплати. Чи маю право на отримання надбавки на дітей до 18 років під час перебування на обліку в РЦЗ як безробітна без виплати?”

У відповідь на Ваше запитання повідомляємо, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.08 № 654 непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей віком до 18 років, надбавка до пенсії за віком, по інвалідності та за вислугу років, передбачена Законами України "Про пенсійне забезпечення" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", виплачується у розмірі не менше 150 гривень на кожну дитину.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.  
Крім цього, п. 28 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, передбачено, зокрема, що за документ, який підтверджує, що особа не працює, приймаються: трудова книжка та довідка органів державної податкової служби довільної форми про те, що особа не перебуває на обліку у даному органі державної податкової служби як фізична особа-підприємець.
Враховуючи зазначене, призначити до пенсії по інвалідності надбавку на утриманців можливо у разі виконання вищезазначених умов.

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління -
начальник управління пенсійного забезпечення


2010-07-21 Ріта задала питання наступного змісту: 
„Роз'ясніть мені будь ласка. Я пенсіонерка, проживаю у одному із районів Чернівецької області. Вже тривалий час я працювала у Королівстві Іспанія, і допрацювалася до пенсії. В цьому році повернулася на батьківщину. При звернені до сільської ради за отриманням пенсії, секретар сільради сказала, що починаючи з червня 2009 року мені перестали нараховувати пенсію, у зв’язку із тим, що мене не було на Україні.
Підкажіть, чи можливо людину, котра пропрацювала 60 років на Україні  та якій була нарахована пенсія, позбавити пенсійного забезпечення? Якщо так, то за яких умов? Чи можливо це свавілля сільради?
Як мені відомо, між Україною та Королівством Іспанія підписано угоду про соціальне забезпечення громадян, згідно якої я також маю право на отримання пенсії.


Відповідно до статті 49 Закону України  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.

Виходячи з інформації, наданої Вами у запитанні, ми можемо припустити, що виплата призначеної  Вам  пенсії   була   припинена  в  зв’язку  з  довготривалою  невиплатою  пенсії (п.4 ст.49), що в свою чергу могло бути обумовлено слідуючими ситуаціями:
1) Виплата пенсії здійснювалась за довіреністю через підприємство поштового зв’язку.
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія може виплачуватися  за довіреністю, порядок оформлення і строк дії якої визначаються законом. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік дії такої довіреності.  У випадку виплати пенсії через відділення зв’язку згідно п.5.6 «Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв’язку», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.07.2009 за №592/16608, якщо довіреність оформлена на строк понад один рік, то після закінчення кожного року дії довіреності пенсіонер зобов’язаний особисто звернутися з відповідною заявою до органу Пенсійного фонду щодо продовження виплати за довіреністю. У разі відсутності такої заяви виплата пенсії за довіреністю, з дати вчинення якої минуло більше року, не допускається. Після шести місяців неодержання пенсії виплата припиняється по причині довготривалої невиплати.
2) Пенсія виплачувалась через банківську установу за довіреністю більше як один рік або не одержувалась з поточного рахунку більше як один рік.
В даному випадку, згідно пункту 14 «Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999р. № 1596, зі змінами від 19.11.2008,  одержувач пенсії повинен особисто подати заяву в управління Пенсійного фонду для продовження виплати пенсії. У разі невиконання одержувачем пенсії цієї умови орган Пенсійного фонду припиняє перерахування пенсії на поточний рахунок у визначену одержувачем установу банку і здійснює виплату через підприємство поштового зв’язку за місцем проживання в установленому порядку. Після шести місяців неодержання пенсії на пошті виплата припиняється по причині довготривалої невиплати.
Крім цього повідомляємо, що згідно зі ст.46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. Спочатку виплачується пенсія за 12 місяців, рахуючи з дня припинення її виплати або починаючи з початку визначеного терміну. Решта - рівними частинами, що дорівнюють призначеному розміру пенсії на момент звернення.
Тобто, перший раз у відомості буде нарахована недоотримана пенсія за 12 місяців і розмір пенсії за місяць першого нарахування після поновлення виплати. Надалі у відомостях платитимуть місячний розмір пенсії плюс щомісячну визначену виплату по статті 46. 
Для виплати пенсії за минулий час Вам необхідно особисто  звернутися із заявою та паспортом до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації).

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління -
начальник управління пенсійного забезпечення


2010-07-19 Бондаренко задав питання наступного змісту: 
„Чи може моя мати отримувати пенсію мого батька, який мав статус "учасника бойових дій" після його смерті? Чи підпадає вона під дію статті про втрату годувальника, якщо вона отримує власну пенсію - за віком (батько не був інвалідом і не мав державних нагород)?”

Відповідно до статті 36 Закону України  "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу.
Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку (жінки – 55 років, чоловіки – 60 років).
До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться непрацездатні члени сім’ї, якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
За документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім’ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації) або довідки органів місцевого самоврядування про перебування на повному утриманні померлого годувальника чи одержання від померлого годувальника допомоги, яка була постійним і основним джерелом засобів до існування, або про спільне проживання з годувальником на момент його смерті. У разі неможливості надати такі документи, факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється в судовому порядку (пункт 18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 із змінами).
Отже, для перевірки доцільності переходу Вашої матері з пенсії за віком на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, їй необхідно звернутись до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання.

Г. М. Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення


2010-07-09 Вікторія Вікторівна задала питання наступного змісту: 
“Чи перераховується розмір пенсії непрацюючим працівникам суду (які знаходяться на пенсії), з 1 листопада 2009 року у звязку з підвищенням мінімальної заробітної плати?

У відповідь на Ваше запитання повідомляємо, що за нормами статті 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Механізм обчислення заробітної плати для призначення та перерахунку пенсій державним службовцям визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 (із наступними змінами).
Відповідно до пункту 4 вказаної постанови перерахунки пенсій провадяться у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
Оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення про підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.11.2009, підстав для перерахунку пенсій, призначених за Законом України  "Про державну службу", у зв’язку із збільшенням мінімальної заробітної плати немає.

 

Г.М.Онуляк,
заступник начальника головного управління–
начальник управління пенсійного забезпечення


2010-07-02 Артем задав питання наступного змісту:
«Яку пенсію повинен отримувати тракторист із 20 річним стажем?»

На Ваше запитання головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області повідомляє.
Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" пенсії за віком на пільгових умовах призначаються згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через названі фонди пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за нормами цього Закону в разі наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначається статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Відповідно до пункту "в" статті 13 цього Закону правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються трактористи-машиністи, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, – чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Розмір пенсії визначається відповідно до статей 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для кожного пенсіонера індивідуально. Встановленого розміру пенсії для конкретної професії чи посади чинним законодавством не передбачено.
За нормами статті 27 розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П   –  розмір пенсії, у гривнях;
Зп  –  заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 цього закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс  –  коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Розмір пенсії за віком, обчислений за вказаною формулою, не обмежується.
Отже, розмір пенсії залежить від кількості років страхового (трудового) стажу та середньомісячного заробітку застрахованої особи.
Визначення середньомісячного заробітку, з якого обчислюється розмір пенсії, проводиться відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", якою передбачено, що для призначення пенсії враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до статті 28 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності 25 років страхового стажу у чоловіків та 20 років – у жінок  встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (станом на 01.07.2010 – 709 грн.).
За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї статті.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
За більш детальною інформацією щодо розміру пенсії Вам необхідно звернутись до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання.

Г.М. Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення


2010-07-02 Олена задала питання наступного змісту:
„Мені 20 років, я отримую пенсію (по втраті годувальника). Навчаюсь в ВНЗ на стаціонарному відділенні. Чи зможу я надалі отримувати пенсію якщо влаштуюсь на роботу офіційно?”

Умови та період  призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника визначено статтями 36 та 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зокрема, пенсія у разі втрати годувальника виплачується дітям, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років та дітям - сиротам, (які втратили обох батьків), до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Обом категоріям дітей пенсія у разі втрати годувальника виплачується незалежно від факту роботи.
Одночасно повідомляємо, що відповідно до чинного законодавства громадянин, який отримує пенсію зобов’язаний своєчасно повідомляти органи, що призначають та виплачують пенсію про прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім’ї, зміну місця проживання, виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, що можуть вплинути на його пенсійне забезпечення.  

Г.М. Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення


2010-06-24 Валерій задав питання наступного змісту: 
„Доброго дня! Моїй мамі 53 роки, стаж роботи біля 35 років, чи може вона зараз оформити собі пенсію? Дякую.”

У відповідь на Ваше запитання щодо можливості призначення пенсії повідомляємо наступне.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" жінки мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років. Оскільки Ваша мати не досягла встановленого законом віку, то призначити пенсію сьогодні немає підстав.
Однак, право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, такі особи:

 • дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок;
 • особи, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України;  
 • жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, за наявності не менше 15 років страхового стажу;
 • інші особи, зазначені у статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
 • учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС чи потерпілі внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Окрім цього, право на призначення дострокової пенсії мають особи, трудовий договір з якими розірвано за півтора року до досягнення пенсійного віку з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, за наявності клопотання, наданого службою зайнятості. На призначення такої пенсії можуть претендувати також особи, трудовий договір з якими розірвано за півтора року до досягнення пенсійного віку внаслідок виявленої невідповідності займаній посаді у зв’язку зі станом здоров’я (пункт 2 статті 40 КЗПП).
 Згідно з пунктом 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Іншого чинним законодавством України не передбачено.

Г. М. Онуляк,
Заступник начальника головного управління
– начальник управління пенсійного забезпечення                                                                                                         


2010-06-16 Ірина задала питання наступного змісту: 
„Добрий день! Скажіть, будь ласка, чи відноситься професія "машиніст екскаватора" до Списку професій, які мають право на достроковий вихід на пенсію. Чи залежить від цього об’єм ковша екскаватора? Дякую”

На Ваше запитання щодо права машиніста екскаватора на достроковий вихід на пенсію повідомляємо.
Коло осіб, зайнятих на певних роботах, які мають право на достроковий вихід на пенсію, визначене статтями 13, 14, 54 і 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до пунктів “а” і “б” статті 13 вищевказаного Закону право на пенсію за віком на пільгових умовах мають, зокрема, працівники, зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списками № 1 і  № 2.
Право на пенсію за віком за Списком № 1 (після досягнення 50-річного віку, за наявності стажу не менше 20, з них не менше 10 на роботах за Списком № 1) мають машиністи екскаваторів одноковшових,  зайняті на проходках шахт на підземних роботах, пов’язаних з будівництвом, реконструкцією, технічним переозброєнням і капітальним ремонтом гірничих виробок: метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших споруд.
Право на пенсію за Списком № 2 (після досягнення 55-річного віку, за наявності стажу не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах за Списком № 2) мають машиністи екскаваторів, що зайняті:

 • на відкритих гірничих роботах (у кар’єрах, розрізах, копальнях, тощо);
 • на добуванні, переробленні та транспортуванні закладного матеріалу на роботах, пов’язаних  з підземною газифікацією вугілля;
 • у технологічних процесах та на шламових і породних системах, у тому числі вантаженням вугілля, а також у хвостосховищах, пов’язані з агломерацією руд, збагаченням та окускуванням;
 • на рудному дворі у доменному виробництві чорної металургії;
 • на вантаженні шлаку та ламанні кладки печей у виробництві сталі та феросплавів;
 • на вантаженні вугілля та сланцю із вмістом вільного діоксиду кремнію не менше 5 відсотків і більше на електростанціях, енергопоїздах, у паросиловому господарстві.

Право працівників на пільгове пенсійне забезпечення визначає роботодавець. Для підтвердження стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, що видається підприємством, установою чи організацією, на якій працювала особа, або їх правонаступниками.

Г. М. Онуляк,
Заступник начальника головного управління
– начальник управління пенсійного забезпечення                                                                                                         


2010-04-26 Кобець Тетяна задала питання наступного змісту: 
„23 квітня 2008 року була призначена пенсія моєму чоловіку. Пенсія призначена за спец стаж роботи на підземному вугіллядобувному підприємстві. Працює досі. Чи набув він право на перерахунок пенсії? Та будь ласка наведіть приклад перерахунку.”

На Ваше звернення головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомляє.
Згідно п. 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до вищевказаного Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після її призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахунку), з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Вашому чоловіку призначено пенсію 23 квітня 2008 року, стаж йому враховано по 31.03.2008. У разі наявності не менше 24 місяця страхового стажу після призначення пенсії, за які щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальна заробітна плата, він набуває право на перерахунок пенсії з 01.04.2010. Для проведення перерахунку пенсії необхідно звернутися із заявою до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання.

Г.М. Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення


2010-04-23 Ольга Мазур задала питання наступного змісту: 
„Я - непрацюючий військовий пенсіонер. До пенсії отримую надбавку на неповнолітню дитину. Чи повинні мені нараховувати індексацію пенсії (всієї чи чистої пенсії без надбавки на дитину)? Дякую”

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на Ваше запитання повідомляє наступне.
Відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (далі – Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, у разі підвищення розмірів пенсій місяць, у якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії. Індексація пенсій за цей місяць не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Згідно з абзацом 6 пункту 3 згаданого вище Порядку до об'єктів індексації, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; підвищення, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму). До таких соціальних виплат належать, зокрема, і надбавки на непрацездатних членів сім’ї, які перебувають на утриманні пенсіонера.
У зв’язку з тим, що одержувачам таких надбавок відбулися чергові підвищення пенсій, які залежать від збільшення розміру прожиткового мінімуму, з квітня 2008 р., липня 2008 р., жовтня 2008  р. та листопада 2009 р.,  індексація таким пенсіонерам не виплачується.

М.В. Пернаровська,
Заступник начальника головного управління –
начальник відділу надходження доходів


2010-04-21 Тетяна задала питання наступного змісту: 
„Чоловікові 56 років. з 1991 року не працює, у центрі зайнятості на обліку не стояв. Раніше працював шофером. Чи можна достроково (не чекати досягнення 60 років) оформити його на пенсію так як на сьогоднішній момент він проживає один не працює і ніяких коштів для існування не має (навіть купити хліба не може).  Оформитись на пенсію за інвалідністю не може (для цього потрібні гроші). Можливо можна оформити якусь допомогу?”

У відповідь на Ваше запитання повідомляємо, що за нормами статті 26 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"  на призначення пенсії за віком мають право особи після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років за наявності страхового стажу не менше п'яти років.
Відповідно до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» зазначеного закону право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, зокрема:

 • водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв;
 • чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;
 • жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

            Згідно з пунктом 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Іншого, на жаль, чинним законодавством України не передбачено.
Водночас зазначаємо, що з питання можливості призначення соціальної допомоги Вашому батьку необхідно звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.
М.В. Пернаровська,
заступник начальника головного управління
– начальник відділу надходження доходів


2010-04-20 Петро Іванович ( м.Новоселиця) задав питання наступного змісту: 
„Який мінімальний розмір пенсії інваліда ІІ групи захворювання повязаного з ЧАЕС І категорії з 01. 01. 2010 року?”
На Ваше звернення з питань пенсійного забезпечення  повідомляємо наступне.
За нормами статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.
Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, зокрема, інвалідам ІІ групи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановлюється в розмірі 20 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Мінімальні розміри державної пенсії для зазначеної категорії осіб, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 № 654, які, зокрема, у інвалідів ІІ групи становлять:

 • учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, -1090 грн.;
 • учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження, -820 грн.;
 • інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, -  655 грн.

Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” від 6 листопада 2009 року № 1715-VI з 01.11.2009 встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, в сумі 573 грн.. Отже, із зазначеної дати для інвалідів ІІ групи, віднесених до категорії 1, розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, становить 114,60 грн. (573 х 20%).
З 01.01.2010 змін до чинного законодавства щодо збільшення розмірів вищевказаних виплат не приймалось.
Для отримання більш детальної консультації з даного питання Вам необхідно звернутися з відповідними документами до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання.   

М.В. Пернаровська,
Заступник начальника головного управління –
начальник відділу надходження доходів        


2010-04-13 Тарновецкий Александр задав питання наступного змісту: 
„Маю 55 років трудового стажу. Працював секретарем сільської ради, інструктором райвиконкому, головою сільської ради. З посади голови обирався секретарем партійної організації. Також обирався депутатом сільської ради більше 15 разів. Чи маю право одержувати пенсію державного службовця, якщо на даний час я працюю?”

У відповідь на Ваше запитання повідомляємо, що пенсійне забезпечення посадових осіб органів місцевого самоврядування врегульоване у Законі України "Про службу в органах місцевого самоврядування", статтею 21 якого передбачено, що пенсії за цим законом призначаються особам, які мають не менше 10 років стажу служби в органах місцевого самоврядування (або державної служби) та на дату досягнення пенсійного віку перебувають на посаді, що віднесена Урядом до категорій посад в органах місцевого самоврядування.
Посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше, або протягом повних двох і більше скликань, починаючи зі скликання 1990 року, за винятком припинення повноважень з причин, визначених статтею 78, пунктами 2, 3, 4 частини першої, частиною другою статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пунктами 1, 2, 6 частини першої і пунктом 1 частини другої статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії.
При цьому, правом на пенсійне забезпечення на умовах, передбачених вищезазначеним законом, користуються посадові особи місцевого самоврядування, тобто особи, які перебували на відповідних посадах в органах місцевого самоврядування в період чинності Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також ті посадові особи,  на яких, відповідно до пункту 5 розділу V Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” була поширена дія Закону України "Про державну службу" і яким були присвоєні ранги державних службовців.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові  акти  не  мають зворотної дії в часі, тобто їх положення не розповсюджуються на правовідносини, що виникли до набуття ними чинності. Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" набув чинності 04.07.2001 року, а Закон України "Про державну службу" – 01.01.1994 року.
Для отримання більш конкретної відповіді щодо права на призначення пенсії згідно з вищезгаданими Законами Вам необхідно надати інформацію про періоди роботи на зазначених посадах та дату настання пенсійного віку.
 
М.В. Пернаровська,
Заступник начальника головного управління –
начальник відділу надходження доходів        


2010-04-11 Чайковська Віолетта задала питання наступного змісту: 
„ Добрий день скажіть будь ласка, жінка яка працювала в сільському господарстві та виховувала 5 та більше дітей, може  скоріше піти на пенсію з 50 років? (стаття 13, пункт „ж” Закону України "Про пенсійне забезпечення")”

 

На Ваше звернення головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомляє.
Згідно з пунктом “ж” статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.1992 № 244 “Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей” право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в селянських (фермерських) та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання.
Отже, якщо жінка виховала п’ятеро і більше дітей, в тому числі усиновлених, та постійно працює у сільськогосподарському виробництві, що може підтвердити уточнюючими довідками даних підприємств, вона має право вийти на пенсію на пільгових умовах незалежно від віку та наявного трудового стажу.
Крім того, відповідно до п. 3 Прикінцевих Положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону (50 років), за наявності не менше 15 років страхового стажу.

М.В. Пернаровська,
Заступник начальника головного управління –
начальник відділу надходження доходів        


2010-04-10  Дошна Зоряна Ігорівна  задала питання наступного змісту: 
„Скажіть будь ласка, в мене помер батько, мати не працює - доглядає за бабусею - інвалідом 1 групи, не ходячою... я -  студентка львівського національного університету ім. Івана  Франка денного відділення державної форми навчання, також у мене молодша неповнолітня сестра - студентка коледжу - бюджетниця, яку пенсію ми можемо отримувати? яку соціальну допомогу та які пільги? Дякую...”

У відповідь на Ваше запитання щодо умов призначення пенсій у зв’язку з втратою годувальника повідомляємо наступне.
Відповідно до статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по інвалідності (стаття 32), а саме:

 • до досягнення особою 23 років включно - 2 роки;
 • від 24 років до досягнення особою 26 років включно - 3 роки;
 • від 27 років до досягнення особою 31 року включно - 4 роки;
 • для осіб 32 років і старших - 5 років.

При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Водночас зазначаємо, що з питань щодо порядку надання пільг та соціальної допомоги Вам необхідно звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем Вашого проживання.

М.В. Пернаровська,
Заступник начальника головного управління –
начальник відділу надходження доходів        


2010-04-08 Галина задала питання наступного змісту: 
„Мені був зроблений перерахунок пенсії в 2009 році (я попрацювала 24 місяці після призначення пенсії) але за основу було взято середній 2007 року, а не 2008 року. Буде мені перерахунок по 2008 року чи ні, якщо так, то коли? Дякую.”

На Ваше питання головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомляє.
Частиною четвертою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (зі змінами, внесеними Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення вищезазначеного показника заробітної плати та в порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
У зв’язку з цим, перерахунки пенсій проводилися відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”,у разі колизастрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009        № 20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 № 4096/02-01 надано роз’яснення щодо застосування показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначенні пенсій та їх перерахунку у 2009 році з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії.
Відповідно до вищевказаного листа до законодавчого врегулювання, перерахунки пенсій у 2009 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсій за 2007 рік (1197,71 грн.).
В 2010 році органи Пенсійного фонду України при проведенні перерахунків пенсій також керуються вищевказаним спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України до надходження відповідних роз’яснень.

Г. М. Онуляк,
заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення


2010-03-28 Анатолій задав питання наступного змісту: 
„Прокоментуйте, будь ласка,  постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №530 підпункт третій пункту 11, де записано:
3) У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців  страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
            Не можу зрозуміти відповідь Пенсійного фонду, який посилається на цю постанову:
 «Перерахунки пенсій у 2009-2010 роках відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).»
            Тобто, не можу знайти в постанові те місце, де йде мова про 2007 рік. І чому саме 2007-й, а не якийсь інший?
Дякую за відповідь.”

На Ваше питання головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомляє.
Частиною четвертою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (зі змінами, внесеними Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення вищезазначеного показника заробітної плати та в порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
У зв’язку з цим, перерахунки пенсій проводилися відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”,у разі колизастрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009        № 20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 № 4096/02-01 надано роз’яснення щодо застосування показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначенні пенсій та їх перерахунку у 2009 році з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії.
Відповідно до вищевказаного листа до законодавчого врегулювання, перерахунки пенсій у 2009 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсій за 2007 рік (1197,71 грн.).
В 2010 році органи Пенсійного фонду України при проведенні перерахунків пенсій також керуються вищевказаним спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України до надходження відповідних роз’яснень.

М. В. Пернаровська,
Заступник начальника головного управління –
начальник відділу надходження доходів


2010-04-06 Ніна задала питання наступного змісту:
„Я інвалід дитинства - третя група. Отримувала мінімальну пенсію. З лютого 2008р.по квітень 2010р. я не працюю. В жовтні 2008р. подала на перерахунок пенсії і отримую більше мінімальної на сьогоднішній день. Підкажіть, будь ласка, якщо я в травні оформлюся на постійну роботу, яку я буду отримувати пенсію, в якому розмірі? Чи залишиться пенсія на теперішньому рівні, чи буде перерахунок?”

На Ваше звернення головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомляє.
Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія по інвалідності інвалідам третьої групи призначається в розмірі 50 % пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Відповідно до статті 28 цього Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Разом з тим, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян” у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2009 № 1252 “Про недопущення зменшення розмірів пенсій та соціальних виплат, врегулювання окремих питань у зв'язку з прийняттям Закону України від 6 листопада 2009 р. "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" з 1 листопада 2009 р. прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць, яка втратила працездатність, становить 573 гривні.
Отже, у разі відсутності у жінок 20 років страхового стажу, пенсія виплачується у розмірі прожиткового мінімуму, тобто 573 гривні.
Крім того, до пенсії непрацюючим пенсіонерам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №198 від 11.03.2009 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” з01.10.2009 встановлюється підвищення у розмірі 28,40 грн.
Виплата даного підвищення припиняється, коли особа поновлює свою трудову діяльність, з дня, наступного за днем працевлаштування.
Для надання повної відповіді про зміну розміру Вашої пенсії у разі працевлаштування, просимо повідомити свої прізвище, ім’я та по-батькові, а також адресу проживання.

М.В. Пернаровська,
заступник начальника головного управління
– начальник відділу надходження доходів


2010-03-28 Медведев А.Л. задав питання наступного змісту:
„1. Включается ли в трудовой стаж учеба на стационаре высшего учебного заведения, до начала трудовой деятельности (т.е. сразу после окончания средней школы)?
2. Обязан ли инспектор, детально разъяснить пенсионеру результаты своего расчета величины (размера) начисляемой пенсии,и к кому следет обращаться, в случае его отказа ?
3. Входит ли в обязанности инспектора, рассмотрение (проверка) результатов расчета размера пенсии, проведенного самим пенсионером ?”

            Відповідаючи на поставлені Вами запитання, повідомляємо наступне.
1. Відповідно до ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, тобто до 01.01.2004р., зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Так, згідно із п.«д» ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі. При цьому зарахуванню до стажу підлягають виключно періоди за денною формою навчання.
Отже, період навчання на стаціонарному відділенні вищого навчального закладу може бути враховано до страхового стажу при призначенні пенсії (незалежно від наявності стажу роботи до навчання).
Одночасно повідомляємо, що періоди навчання з 01.01.2004р. до страхового стажу не зараховуються. З набранням чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
2. Згідно із п.36 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" орган, що призначає пенсію, надає роз’яснення особам з питань призначення та виплати пенсій. У відповідності до п.45 зазначеного Порядку у разі звернення пенсіонера органом, що призначає пенсію, видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії. У випадку неодержання роз’яснень щодо пенсійного забезпечення або у разі відмови спеціаліста видати вищезгадану виписку пенсіонер може звернутися до начальника відділу пенсійного забезпечення або начальника районного управління Пенсійного фонду України чи до вищестоящих органів.
3. В обов’язки спеціаліста не входить перевірка результатів розрахунку пенсії, проведеного пенсіонером. Однак, спеціаліст повинен роз’яснити пенсіонеру порядок обчислення, нарахування та виплати пенсії.

М.В. Пернаровська,
заступник начальника головного управління
– начальник відділу надходження доходів


2010-03-23 Бида Людмила Сергеевна задала питання наступного змісту:
„Мой муж умер в 1992 году, он имел статус "Дети войны". Я тоже имею статус "Дети войны". Могу ли я перейти на пенсию мужа и в каких процентах она мне будет начисляться?”

У відповідь на Ваше запитання щодо порядку призначення пенсій у зв’язку з втратою годувальника повідомляємо наступне.
Відповідно до статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по інвалідності. За нормами статті 32 для осіб, які досягли 32 років і старших необхідний страховий стаж складає 5 років.
Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Непрацездатними членами сім'ї, зокрема, вважаються: чоловік (дружина), якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Згідно з пунктом 18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації) або довідки органів місцевого самоврядування про перебування на повному утриманні померлого годувальника чи одержання від померлого годувальника допомоги, яка була постійним і основним джерелом засобів до існування, або про спільне проживання з годувальником на момент його смерті.
У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Відповідно до статті 10 вищезазначеного Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
За нормами статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення, розмір якого на сьогодні складає 49.80 грн..
Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.
Оскільки Ви маєте статус дитини війни, до пенсії у зв’язку із втратою годувальника буде призначене вищевказане підвищення.
Інших підвищень пенсійних виплат Законом України "Про соціальний захист дітей війни" не передбачено.

М.В. Пернаровська,
заступник начальника головного управління – начальник відділу надходження доходів


23.03.2010 р. Жур Володимир Іванович задав питання наступного змісту: 
„Добрый день! Я работал в органах внутренних дел 17 лет на офицерской должности. в 1974 году уволился из органов и устроился работать на гражданскую должность. получил пенсию гражданскую по выслуге лет, на данный момент продолжаю работать. Могу ли я перейти с гражданской пенсии на милицейскую?

        Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на Ваше звернення  повідомляє  наступне.
Відповідно до статті 12 Закону України ”Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсія за вислугу років  призначається:
а)  особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби 20 років і більше;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45- річного віку, за наявності у них на цю дату страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців  становить військова  служба або служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні.
Таким чином, перехід на пенсію відповідно до Закону України ”Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” можливий  лише за наявності вище перелічених умов.                                    

М.В.Пернаровська,
Заступник начальника головного управління
- начальник відділу надходження  доходів


19.03.2010 Юлія задала питання наступного змісту:  
„Чи правда, що готується нормативно правовий акт, який передбачає збільшення пенсійного віку для працівників органів внутрішніх справ?”

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на Ваше запитання повідомляє наступне.
На сьогоднішній день згідно з п. а статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Закон) право на призначення пенсії за вислугу років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, інші особи, зазначені у пунктах „б”-„д” статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.
Відповідно до п. б статті 12 Закону право на пенсію мають військовослужбовці зазначені у пунктах „б”-„д” статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Збільшення пенсійного віку для осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, може вирішуватися лише на законодавчому рівні шляхом внесення змін Верховною Радою України до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

М.В. Пернаровська,
Заступник начальника головного управління 
– начальник відділу надходження доходів

 

19.03.2010 р. Юлія задала питання наступного змісту:  
„Розтлумачте будь ласка норму ....Військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону, за наявності страхового стажу не менше як 25 років для чоловіків і не менше як 20 років для жінок....”

У відповідь на Ваше запитання повідомляємо, що відповідно до положень абзацу 6 пункту 3 розділу  XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"  право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок мають, зокрема,  військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях.
Згідно із законодавчими актами України та колишнього Союзу РСР до військовослужбовців відносяться особи, які проходять дійсну військову службу (строкову, надстрокову, на посадах прапорщиків, мічманів, офіцерського складу, служби за контрактом).
Учасники бойових дій, з числа вказаних осіб, мають право на призначення пенсії: чоловіки – після досягнення 55 років, жінки – після досягнення 50 років, за наявності вищезазначеного страхового стажу.
Особи вільнонайманого складу, які за власним бажанням або за рішенням Уряду колишнього РСР направлялися до військових частин та установ, які працювали або знаходилися у відрядженні на посадах працівників (робітників або службовців) права на призначення даного виду пенсії не мають, оскільки до військовослужбовців не належать.

Г.М. Онуляк,
Заступник начальника головного управління
– начальник управління пенсійного забезпечення


18.03.2010 р. Мирослав Михайлович задав питання наступного змісту: 
„Громадянин України. З грудня 1995р. по березень 2003р. офіційно працював в Росії. З 16 січня 2001р. мені призначили (в Україні) пенсію, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС. Раніше, в 2006 і 2008рр. при перерахунку пенсії по стажу і заробітку ніяких проблем не виникало. При перерахунку в січні 2010р. мене повідомили, що для перерахунку пенсії з урахуванням стажу і заробітку, набутих на території Росії з 30.03.2001р. (момент звернення за призначенням пенсії) по 28.03.2003р.(момент повернення в Україну) підстав немає, хоча я маю страхове свідоцтво державного пенсійного страхування Російської Федерації і зарплату одержував офіційно, через касу, по відомості, з виплатою всіх обов'язкових податків і зборів, а Україна має угоду з Росією побудовану на територіальному  принципі, згідно з яким країни несуть взаємну відповідальність за трудовий стаж.
Прошу відповісти: наскільки таке рішення правомірне?”

        Згідно із ст. 1 Угоди  про гарантії прав громадян держав – учасниць Співдружності Незалежних Громадян в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992р. пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць вказаної Угоди здійснюється відповідно до законодавства держави, на території якого вони проживають.
За умовами Угоди при призначенні пенсії в Україні враховується стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць СНД, а також на території колишнього СРСР за час до вступу в дію цієї Угоди. Обчислення пенсії провадиться із заробітної плати (доходу) за періоди роботи, які враховуються до трудового стажу. За періоди після введення національної валюти розмір заробітку визначається виходячи із офіційно установленого курсу на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Особи, яким пенсія призначається відповідно до міждержавних договорів (Угод) в галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж (трудову книжку, довідки про роботу, видані в установленому порядку, тощо) та довідку про помісячну заробітну плату установленого зразка. При цьому відповідно до ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Стосовно питання щодо правомірності відмови органів Пенсійного фонду в проведенні перерахунку з урахуванням стажу, набутого Вами в Росії після призначення пенсії, повідомляємо. Надати вичерпну відповідь на задане Вами питання можливо за результатами розгляду матеріалів пенсійної справи та  документів про стаж та заробіток за цей період.

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення 


17.02.2010 р. Салій Іван Теодорович задав питання наступного змісту: 
„Чи має право на виплату, якщо на нього зареєстровано підприємство ю/о яке не працює.?”

На Ваше запитання головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області повідомляє.
Відповідно до статей 21, 33 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до пенсій за віком та по інвалідності встановлюються надбавки непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї (в тому числі діти, які не досягли 18 років).
Згідно із пунктом 28 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами) за документ, який підтверджує, що особа не працює, приймаються трудова книжка та довідка органів державної податкової служби довільної форми про те, що особа не перебуває на обліку у даному органі державної податкової служби як фізична особа-підприємець. При відсутності трудової книжки – довідка органів державної податкової служби довільної форми про те, що особа не перебуває на обліку у даному органі державної податкової служби як фізична особа-підприємець, та заява особи із зазначенням причини відсутності трудової книжки.
Для визначення права на призначення надбавки на утриманців Вам необхідно звернутись до управління Пенсійного фонду України за місцем проживанням із вказаними документами.

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення 


16.03.2010 р. Андрій. М. задав питання наступного змісту: 
„Я, непрацюючий військовий пенсіонер. Чи буду я отримувати допомогу на дитину, якщо вона буде навчатися в вищому учбовому закладі?”

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на Ваше запитання повідомляє наступне.
Згідно з п. а статті 16 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Закон) призначається надбавка непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (стаття 30 Закону).
Відповідно до п. а статті 30 зазначеного Закону непрацездатними членами сім’ї вважаються “діти,… які не досягли 18 років... ”, а тому надбавка на дітей до пенсії непрацюючих пенсіонерів може призначатися тільки до досягнення утриманцями 18 років.
Вихованці, учні, студенти та слухачі, зазначені у статті 30, мають право на пенсію в разі втрати годувальника, якщо вони навчаються і не перебувають на повному державному забезпеченні, але не довше, ніж до досягнення ними 23-річного віку. Проте зазначена категорія осіб не належить до непрацездатних членів сім’ї.
Враховуючи вищезазначене Ви можете отримувати надбавку до пенсії на утриманця як непрацюючий пенсіонер лише до досягнення 18 років дитини.

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення 


15.03.2010 р. Ірина Винник задала питання наступного змісту: 
„Моїй мамі 51 рік, вона працює на державній службі (стаж 15 років). Чи зможе вона отримувати пенсію держслужбовця, якщо зараз піде на пенсію по інвалідності і припинить трудову діяльність?
Дякую.”

У відповідь на Ваше запитання щодо порядку призначення пенсії по інвалідності державним службовцям повідомляємо наступне.
Пенсія по інвалідності за нормами статті 37 Закону України "Про державну службу" призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зокрема, для тих, хто досяг 32-річного віку і старших - за наявності 5 років страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією), особам, визнаним інвалідами I та II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I та II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах.
Пенсія обчислюється в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі. У цьому разі, а також у разі продовження перебування зазначених осіб на державній службі без оформлення пенсій по інвалідності на умовах, передбачених вищезгаданою статтею, вони мають право на одержання пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв'язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі.

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення 


13.03.2010 р. Надія задала питання наступного змісту: 
„Моя мама воспитывала 2 детей инвалидов с детства: меня, затем мою сестру. Сейчас она хочет выйти на пенсию в 50 лет (по пункту о снижении пенсионного возраста). Недавно вышел закон, в котором оговаривается возраст ребёнка-инвалида с детства - 6 лет, раньше этот возраст был 8 лет. Получается мы с сестрой не попадаем по новому закону под статью инвалидов и мама не может получить право выхода на пенсию в 50 лет. Разъясните, пожалуйста, как быть в этом случае? Может мама всётаки имеет такое право по старому закону?”

        Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" тимчасово, до прийняття відповідного закону матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, тобто після досягнення 50-річного віку, за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.
В редакції Закону, чинній до 01.01.2006р., право на призначення дострокової пенсії за віком мали матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до восьмирічного віку.  Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення багатодітних матерів» від 16.06.2006р. в абзаці четвертому пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" слова "до восьмирічного віку" замінено словами "до шестирічного віку". Цей Закон набрав чинності з 1 січня 2006 року.
Призначення пенсії можливе і в разі, якщо дитину визнано інвалідом після досягнення 6-річного віку, але за умови підтвердження, що захворювання, що призвело до інвалідності, мало місце до досягнення дитиною 6-річного віку. Такий висновок може бути наданий лікувально-консультативною комісією (ЛКК) поліклініки за результатами аналізу медичної документації.
Документами, що визначають право на даний вид пенсії є:
- документи про народження дитини;
- документи про визнання дитини заявника інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом;
- висновок лікарсько-консультаційної комісії про наявність медичних показань для визнання дитини інвалідом до досягнення 6-річного віку;
- документи про виховання дитини-інваліда до шестирічного віку;
- документи, що засвідчують особу заявника, його вік та місце проживання (реєстрації);
- документи про стаж.

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення 


7.03.2010 р. Серафіма задала питання наступного змісту: 
„Я інвалід 3 групи, хочу звільнитися за п.2 ст.40 КЗпП за станом здоров’я, до пенсійного віку залишилося 1,5 роки. Тому я хочу оформити пенсію держслужбовця (19 років стажу держслужби).
Питання - оформлять мені пенсію держслужбовця за 1,5 року та буде виплачена грошова винагорода 10 окладів? Рішення Конституційного Суду з цього приводу (ст. 21 ЗУ "Про основні засади соц. захисту ветеранів праці та...) знаю. Дякую за відповідь.”

У відповідь на Ваше запитання щодо порядку призначення дострокової пенсії за віком та виплати грошової допомоги повідомляємо наступне.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Тобто, вік виходу на пенсію визначається згідно з чинним законодавством для відповідної категорії осіб.
Зокрема статтею 21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" право на достроковий вихід на пенсію мають, зокрема, особи передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, за півтора року до встановленого законодавством строку.
За нормами статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Водночас зазначаємо, що згідно зі статтею 37 Закону України "Про державну службу" державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Згідно з роз’ясненням Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2010 № 1358/0/14-10/13 виплата грошової допомоги за цією нормою Закону пов’язана з двома умовами: 1) вихід на пенсію; 2) стаж державної служби не менше 10 років. Інших додаткових умов для отримання цієї грошової допомоги законом не встановлено.

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення 


3.03.2010 р. Юлія задала питання наступного змісту: 
„Підкажіть будь ласка, як повинен виглядати наказ або заява (зразок) працюючого пенсіонера, для подання в пенсійний фонд.”

Форма заяви про призначення пенсії, повідомляємо, що постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". У додатку 4  до вказаного Порядку подано зразок зави про призначення / перерахунок пенсії. Зазначимо, що заява поданого зразку надається як працюючими, так і непрацюючими особами.
Одночасно повідомляємо, що у разі працевлаштування пенсіонер обов’язково повинен  повідомити про це орган Пенсійного фонду України, де призначено пенсію, та надати при цьому копію наказу про зарахування на роботу.

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення 


3.03.2010 р. Антонина Дмитриевна задала питання наступного змісту: 
„C 1986 по 1994 годы работала медсестрой в наркологическом диспансере. В 1994 году вышла на пенсию по выслуге лет, больше не работала. Засчитывается ли время работы в диспансере ("год за два")? Общий стаж 29 лет.”

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на Ваше питання повідомляє.
Відповідно до статті 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення” робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
Психіатричні заклади охорони здоров'я внесені у ст.60 Закону України “Про пенсійне забезпечення” згідно Закону України “Про внесення змін до ст.60 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 10.07.2003 №1110-IV, який набув чинності з 15 серпня 2003 року.
Відповідно до Закону України “Про психіатричну допомогу” до психіатричних закладів відносяться психоневрологічні, наркологічні чи інші спеціалізовані заклади, центри, відділення тощо всіх форм власності, діяльність яких пов’язана з наданням психіатричної допомоги.
З огляду на вищевикладене, робота у наркологічному диспансері зараховується до страхового стажу у подвійному розмірі.
Оскільки Ви вийшли на пенсію за вислугу років у 1994 році, то період роботи з 1986 року по 1994 рік зарахований до страхового стажу в одинарному розмірі, право на подвоєння Ви не мали.
У випадку, якщо Ви не перейшли з пенсії за вислугу років на пенсію за віком після набуття чинності змін до ст.60 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (після 15 серпня 2003 року), для подвоєння даного стажу Вам необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду України за місцем проживанням із заявою про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. В такому випадку період роботи з 1986 року по 1994 рік зарахується Вам у подвійному розмірі, крім відпусток без збереження заробітної плати та по догляду за дитиною до 3-х (6) років.

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення 


3.03.2010 р. Людмила задала питання наступного змісту:
 „Что такое индексация, в какие  сроки и в каком исчислении она выплачивается?”
На Ваше звернення на web-сайт головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомляємо, що індексація грошових доходів населення проводиться відповідно до Закону України „Про індексацію грошових доходів населення” за N 1282-XII від 03.07.1991  та згідно з Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003р. №1078 (із змінами).

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення 


1.03.2010 р. Микола задав питання наступного змісту:
Я проработал в совхозе электрогазосварщиком 15 лет, положена ли мне льготная пенсия? Когда обратился в Пенсионный фонд, мне сказали, что нужна аттестация для оформления пенсии по вредности. Что делать, если совхоз, где я работал ликвидирован в 2007 году???”

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на Ваше питання повідомляє.
Згідно з пунктом “б” статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають чоловіки, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, – за Списком № 2 виробництв, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5-років.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
Документи, які свідчать про підсумки проведення атестації робочих місць на підприємстві є Наказ “Про результати атестації робочих місць за умовами праці” з визначенням переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників та Висновок Державної експертизи умов праці області, щодо якості проведеної атестації.
У разі ліквідації підприємства зазначені документи можуть зберігатися у правонаступника або в архівній установі.
Якщо в радгоспі, де Ви працювали, не проводилася атестація робочих місць або ж документи про результати її проведення не надходили до архіву на збереження, то до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується період роботи на даному підприємстві тільки до 21.08.1992 року.

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення 


26.02.2010 Єлізавета задала питання наступного змісту:
"Мені  24 січня 2010 виповнилося 54 роки. Можу я зараз оформлювати пенсію,  якщо ні, то з якого періоду це можливо?"

Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком виникає після досягнення чоловіками 60 років, жінками – 55 років та наявності страхового стажу не менше 5 років.
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
При цьому пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. В іншому випадку пенсія призначається з дня звернення. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Г.М.Онуляк,
Заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення 


24.02.2010 Янченко Анастасія задала питання наступного змісту:
"Чи є міжнародний договір України з Ізраїлем про виплату пенсії в Україні?"
Міжнародний договір між Україною та Ізраїлем у галузі пенсійного забезпечення не укладений. Отже, підстав для виплати пенсії в Україні особам, які постійно проживають в Ізраїлі, на сьогодні немає.
В разі повернення пенсіонера на постійне проживання в Україну, відповідно до статті 49 цього Закону, поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з’ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Одночасно повідомляємо, що на даний час триває робота спільно з Міністерством праці та соціальної політики України щодо підготовки нормативно-правових актів, якими в перспективі будуть передбачені умови, норми і механізм виплати пенсій громадянам, які проживають у країнах, з якими не укладено міждержавних договорів щодо пенсійного забезпечення.
Г.М. Онуляк,
Заступник начальника головного управління – начальник управління пенсійного забезпечення


23.10.2009
Запитання: „У період з 1994  по 2004 роки  працював на посаді голови сільської ради. У цьому році мені виповнюється 60 років. Чи маю право призначити пенсію відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" із заробітної плати за один місяць?”
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, в редакції, яка діє з 28.08.2009 року, при призначенні пенсії  посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування вісім і більше років або протягом повних двох і більше скликань,  починаючи із скликання 1990 року, розмір пенсії може обчислюватися,  виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді за місяць, у якому призначається пенсія. 

Запитання:” За призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" 26.02.2009 року звернулась заявниця, яка в період з 02.07.2007 року по 26.01.2009 року перебувала у відпустці по догляду за дитиною до трьох років та отримувала відповідну допомогу. Чи враховується при обчисленні заробітної плати вказана допомога?”
Ні, не враховується, оскільки вказана допомога не передбачена статтею 33 Закону України "Про державну службу", в якій визначено умови оплати праці державних службовців.
Запитання: „15 жовтня 2009 року заявник звернувся за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", працював на посаді політичного оглядача з 1 серпня 2009 року по 14 жовтня 2009 року. До цього працював на посаді начальника відділу в районній державній адміністрації. За які періоди роботи будуть враховані надбавки та премії для обчислення такої пенсії?”
У  заробіток для обчислення пенсії відповідно до вказаного закону включаються   виплати за період роботи виключно на посаді журналіста.
Людмила Троцюк,
головний спеціаліст відділу спеціальних пенсій
головного управління Пенсійного фонду України
в Чернівецькій області


22.10.2009
Запитання: „5 років тому переїхав на постійне проживання до Німеччини, але залишаюся громадянином України. Чи маю право на одержання пенсії в Україні, відпрацювавши 28 років в часи Радянського Союзу?”
Відповідь: Відповідно до ст.51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" під час перебування за кордоном (у зв’язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон) пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України.  Крім того, згідно із ст.49 вказаного закону на весь час проживання пенсіонера за кордоном припиняється також виплата призначеної в Україні пенсії, якщо інше не передбачено відповідним міжнародним договором.
Наразі повідомляємо, що договору між Україною та Німеччиною у галузі пенсійного забезпечення не укладено.
З огляду на вищезазначене, підстав для призначення та виплати пенсії громадянину України, який виїхав на постійне місце проживання до Німеччини, на жаль, немає.
Запитання: „У 70-х роках перебувала у відрядженні в Алжирі. Частину заробітної плати мені виплачували в іноземній валюті.  Чи може бути врахована заробітна плата за цей період.”
Відповідь: Для обчислення пенсії враховуватиметься частина заробітної плати, яка нараховувалася та виплачувалася Вам в радянських карбованцях. Обчислення розміру пенсії із заробітної плати з урахуванням частини заробітку, отриманого в іноземній валюті, працівникам і службовцям, які працювали в державних установах за кордоном  як раніше, так і нині,  чинним  законодавством не передбачено.
Наталія Назаренко,
головний спеціаліст відділу з питань призначення
пенсій головного управління Пенсійного фонду
України в Чернівецькій області


2009-09-08 Василь задав питання наступного змісту:
"З 17.05.2007 року мені була призначена пенсія за віком. Стаж становить 31 р.8 міс. взятий по 31.12.1999 р. З 1.09.2003 р.по 7.04.2009 р. я працював в сільській школі на різних підсобних роботах в тому числі сезонних, без оформлення в трудовій книжці. Раніше ніяких питань до мене не було, але на даний час пенсійне управління хоче зробити перерахунок пенсії з врахуванням років після 1.07.2000 р., але автоматично зменшиться пенсія і не на мало. Чи маю я право залишити все як було, тобто стаж 31 р.8 міс? Як що ні, то чи можливо вилучити 10% стажу з періоду 01.09.2003 р.по17.05.2007 р."

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового
стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

При призначенні пенсії з 17.05.2007р. до Вашого страхового стажу слід було врахувати періоди роботи починаючи з 01.09.2003р. по 31.12.2003р. (в повному обсязі) та з 01.01.2004р. по 30.04.2007р. (відповідно до сплачених страхових внесків). Якщо з тих чи інших обставин вказані періоди не було враховано, вони мають бути враховані при обчисленні пенсії, оскільки цей стаж, набутий до призначення пенсії. Відповідно обчислення пенсії провадитиметься із врахуванням заробітної плати за
період з 01.09.2003р. по 30.04.2007р. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата, може бути виключено період до 10 відсотків тривалості страхового стажу підряд, за умови що період заробітної плати для обчислення пенсії після виключення є не менший від 60 календарних місяців.

Врахування страхового стажу за період з 01.05.2007р. по 07.04.2009р. здійснюється на підставі заяви пенсіонера, яка подається до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання. Заявником надається також комплект первинної звітності страхувальника до системи персоніфікованого
обліку за поточний рік (індані з місця роботи).

Перерахунок пенсії з урахуванням стажу, набутого після призначення пенсії, провадиться в строки, передбачені ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Одночасно для встановлення причин неврахування при призначенні пенсії вказаного Вами періоду роботи, просимо повідомити своє прізвище, ім’я, по-батькові та управління Пенсійного фонду України, в якому Вам призначено пенсію.

Г.М. Онуляк,
Заступник начальника головного управління – начальник управління пенсійного забезпечення


24-09-2009 р. Удальцова Анна задала питання наступного змісту: "Я инвалид детства, 3 группа, получаю пенсию по инвалидности и пенсию по потере кормильца (умер мой папа). Сейчас я учусь на дневном стационаре, когда окончу учебу и пойду работать какие виды пенсии будут мне положены???"
На Ваше запитання, задане на веб-сайті головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області, повідомляємо, що згідно із статтею 36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Непрацездатними членами сім’ї вважаються, зокрема, діти померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти та професійно-технічних, вищих навчальних закладах, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років.

Відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам”, якщо інвалід з дитинства або дитина-інвалід має право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника і держану соціальну допомогу одночасно, ці виплати призначаються одночасно.

З огляду на вищевикладене, у випадку, якщо інвалідність встановлена до досягнення 18-річного віку, Ви і надалі матимете право одночасно отримувати пенсію у зв’язку із втратою годувальника та державну
соціальну допомогу на весь строк встановлення інвалідності.

Г.М. Онуляк,
Заступник начальника головного управління – начальник управління пенсійного забезпечення


2009-09-18 Антоніна задала питання наступного змісту: "Чи можливо поєднати дві пільги, а саме стаж в цивільній авіації ( 21 рік ) та стаж тракториста -машиніста (5 років) для виходу на пенсію із зниженням пенсійного віку на 5 років?

На Ваше запитання повідомляємо, що взаємне зарахування періодів роботи передбачене тільки при призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Умови, необхідні для призначення пенсії за вислугу років окремим категоріям працівників авіації і льотно-випробного складу, викладені у статті 54 вищевказаного Закону.
Взаємне зарахування періодів роботи у цивільній авіації та на посаді тракториста-машиністи чинним законодавством не передбачене. До стажу, який дає право на пенсію за вислугу років працівникам авіації зараховуються тільки ті періоди, які передбачені статтею 54 Закону "Про пенсійне забезпечення".
Г.М. Онуляк,
Заступник начальника головного управління – начальник управління пенсійного забезпечення


24-09-2009 р. Тетяна задала питання наступного змісту: "Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654 передбачено призначення деяким категоріям пенсіонерів надбавок на догляд. Вказано, що одинокими вважаються пенсіонери, що не мають працездатних родичів (незалежно від місця їх проживання), зобов'язаних за законом їх утримувати. Прошу пояснити,
1. Як і ким підтверджується відсутність працездатних родичів, зобов'язаних за законом утримувати пенсіонерів.
2. Як бути, якщо діти покинули пенсіонерів і виїхали на ПМП в їншу країну (за межі СНГ)?
3. Чи рахуються одинокими два інваліди другої групи, що проживають окремо, але є одруженими?"


У відповідь на Ваше запитання щодо порядку призначення надбавок на догляд повідомляємо наступне.
Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” з 1 вересня 2008 року інвалідам I групи, одиноким інвалідам II групи, які потребують постійного стороннього догляду або досягли пенсійного віку, одиноким інвалідам III групи, які досягли пенсійного віку, одиноким одержувачам пенсій за віком та за вислугу років, які потребують постійного стороннього догляду, та які отримують пенсію відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім осіб, які отримують державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам"), виплачується надбавка на догляд у розмірі 50 гривень. Згідно із пунктом 4 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 року № 261, до одиноких осіб належать громадяни, що не мають працездатних родичів, зобов'язаних за законом їх утримувати. Підтвердженням належності до цієї категорії є:
- інформація про відсутність працездатних родичів (незалежно від місця їх проживання), зобов'язаних за законом їх утримувати (зазначається у поданій заяві про призначення допомоги на догляд);
- довідка про склад сім'ї, видана уповноваженим органом за місцем проживання, у тому числі органом місцевого самоврядування.
При цьому, відповідно до статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
Щодо двох інвалідів другої групи, які перебувають у шлюбі, зазначаємо, що вони вважаються одинокими, навіть якщо проживають разом, але за умови відсутності працездатних родичів (незалежно від місця їх проживання), зобов’язаних за законом їх утримувати.

Г.М.Онуляк
Заступник начальника головного управління–начальник управління пенсійного забезпечення


01-09-2009 р. Баранюк Олена Юріївна задала питання наступного змісту:
"Я працюю лікарем в державній установі на повну ставку. Також є приватним підприємцем ("медична практика"), якою займаюся у вільний від роботи час. Сплачую єдиний податок 100 грн/, також провожу доплату до мінімального страхового внеску в пенсійний фонд. Як мені буде нараховуватись загальна пенсія? Та, яку я зароблю на державній роботі + мінімальна???"
            На Ваше запитання, повідомляємо наступне.
Пенсії за віком, по інвалідності та у зв’язку із втратою годувальника призначаються відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно із статтею 27 вказаного Закону розмір пенсії за віком визначається шляхом множення середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії на коефіцієнт страхового стажу.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд до 1 липня 2000 року, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії визначається шляхом множення коефіцієнта заробітної плати на середню заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Для визначення коефіцієнту заробітної плати фактичний заробіток за кожен місяць окремо порівнюється із середньою заробітною платою працівників, зайнятих у галузях економіки України, а сума отриманих коефіцієнтів ділиться на кількість місяців, врахованих для розрахунку середньомісячної заробітної плати.
Для визначення коефіцієнту страхового стажу кількість місяців страхового стажу множиться на 1,35%, ділиться на 12 місяців та на 100%.
Статтею 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі, прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.
При призначенні Вашої пенсії для розрахунку середньомісячного заробітку буде врахована заробітна плата за основним місцем роботи, а також дохід від підприємницької діяльності за період сплати єдиного податку без доплати до мінімального страхового внеску – пропорційно сплаченим внескам, а за період, у якій окрім сплати єдиного податку здійснена доплата до мінімального страхового внеску – у розмірі мінімальної заробітної плати.
Г.М. Онуляк, заступник начальника головного управління – начальник управління пенсійного забезпечення


01-09-2009 р. Фесюк З.І. задав питання наступного змісту:
"Працював буровим майстром. Цього року мені виповнюється 55 років. Працював в РОСІЇ вахтовим методом. Скільки потрібно пільгового стажу для оформлення пільгової пенсії. П’ять років сплачував пенсійні внески на персоніфікований рахунок в РФ. Які розрахунки між державами. Як правильно повинна нараховуватись мені пенсія?"
 
На Ваше запитання щодо права на пільгове пенсійне забезпечення головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області  повідомляє.
Україна і Росія є учасниками Угоди  про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року.
За нормами статті 1 цієї Угоди пенсійне забезпечення громадян держава-учасниць і членів їх сімей здійснюється згідно законодавства держави, на території якої вони проживають.
Отже, право на пільгове пенсійне забезпечення та розмір Вашої пенсії будуть визначатись за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 2 Прикінцевих положень зазначеного Закону передбачено, що пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років призначаються згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через названі фонди пенсії на пільгових умовах або за вислугу років призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення застрахованою особою пенсійного віку та за наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно з пунктом “б” статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають чоловіки, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, – за Списком № 2 виробництв, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. При цьому за наявності не менше половини стажу із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку ( 60 років ) на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637,   у  випадку, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств (установ, організацій) або їх правонаступників, в яких має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ; підрозділ; пункт; найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи на підставі яких видана зазначена довідка. Крім того, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення” довідки повинні містити відомості про зайнятість протягом повного робочого дня на зазначених роботах і відомості про атестацію робочого місця за умовами праці (Додаток № 5 до Порядку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній  (згідно з постановою Кабінету Міністрів України  № 920 від 05.07.2006 )).
Для визначення права на пільгове пенсійне забезпечення Вам необхідно звернутись в управління Пенсійного фонду України за місцем проживання та надати наступні документи:

 1. трудову книжку;
 2. вищезазначену уточнюючу довідку;
 3. документи про проведення атестації робочих місць з 1992 року по день звернення (накази про результати атестації робочих місць за умовами праці та перелік атестованих робочих місць);
 4. довідку про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв;
 5. у випадку, якщо Ви працювали в Росії після 01.07.2000 року, також необхідно надати довідку про заробітну плату за весь період роботи після вказаної дати.

Г. М. Онуляк  - заступник начальника головного управління –начальник управління пенсійного забезпечення


Олена Федорівна 17-08-2009 р. задала питання наступного змісту:
«Мені 59 років отримую пенсію по віку чи можу я отримувати пенсію по втраті годувальника (помер чоловік 23.12.2008 до отримання пенсії йому залишилось 25 днів) і в якому розмірі?»
   У відповідь на Ваше запитання щодо порядку призначення пенсій у зв'язку з втратою годувальника повідомляємо наступне.
   Відповідно до статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по інвалідності. За нормами статті 32 для осіб, які досягли 32 роки і ста-рших необхідний страховий стаж складає 5 років.
   Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
   Непрацездатними членами сім'ї, зокрема, вважаються: ,чоловік (дружина), , батько, мати, ,якщо вони, є інвалідами або ,досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону. ,
   До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій статті 36, якщо вони:
      - були на повному утриманні померлого го-дувальника;
      - одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
   Згідно з пунктом 18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, ,за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні померлого годувальника непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування, про спільне проживання з годувальником на момент його смерті. ,
    ,У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника, , одержання від померлого годувальника допомоги, яка була постійним і основним джерелом засобів до існування, а також втрати джерела засобів до існування ,встановлюються у судовому порядку. ,
   Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: ,на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; ,на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
   Відповідно до статті 10 вищезазначеного Закону ,особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Заступник начальника головного управління - начальник управління пенсійного забезпечення Г.М.Онуляк


7.05.2009
             Матері, що народила і виховала п’ятеро дітей до шестирічного віку, пенсію за віком  призначено  9 червня 2006 року (з дня досягнення 50-річного віку). У березні 2009 року за призначенням пенсії у віці 57 років  звернувся батько дітей, подавши заяву матері (за  два роки і 9 місяців до досягнення нею 55 років ) про те, щоб пенсію призначити батьку, припинивши виплату призначеної  їй пенсії з 01.03.2009 року. Чи має право батько на призначення пенсії ?                                                                                         В. Кравчук, с.Михальча
 
Мати одержувала  дострокову пенсію впродовж 2 років 9 місяців. Тому батько дітей має право одержувати пенсію із зниженням пенсійного віку лише на 2 роки 3 місяці, за умови припинення виплати дострокової пенсії матері.

            У сім’ї виховується п’ятеро дітей, одне із них визнане  дитиною-інвалідом у віці до шести років. Мати отримує дострокову пенсію за віком   як жінка, що народила п’ятеро дітей і виховала їх до шестирічного віку. Чи можливо за вибором  матері призначити дострокову пенсію за віком відповідно до Закону  батьку як особі, що виховує дитину інваліда?
                                                                                                                   М. Вакарчук, м. Сторожинець                                                                                                          
            У разі наявності права на пенсію з різних підстав  призначається одна пенсія за вибором особи. Зокрема, матері, яка   народила п’ятеро або більше дітей  і виховала їх до шестирічного віку,  та матері інваліда з дитинства, яка виховала її до цього віку, призначається дострокова пенсія за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею  26 цього Закону, та за наявності не менше 15 років страхового стажу.
За викладених обставин мати використала одне із наданих їй прав щодо призначення дострокової пенсії, тому підстав для призначення дострокової пенсії батьку немає.
Людмила Марценяк, головний спеціаліст відділу пенсійного забезпечення  управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі


25.02.2009р
Я військовий пенсіонер, не працюю, але зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності. Чи маю я право отримувати надбавку на дитину 16 років?

                                                                                                           Щербаков А.,  Чернівецька обл.
        Відповідно до статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” надбавки до пенсії, передбачені непрацездатним членам сім’ї, нараховуються тим пенсіонерам, які не мають прибутку від заняття підприємницькою діяльністю.
Тому для одержання зазначеної надбавки пенсіонерам-підприємцям необхідно підтвердити відсутність доходу від заняття підприємницькою діяльністю.
Л. Рильчук,  головний спеціаліст відділу пенсійного  забезпечення військовослужбовців  та деяких інших категорій громадян  головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області       


2009-01-29.
Глеб Григорович задав питання наступного змісту:
"Скажіть будь-ласка я людина пенсійного віку і працюю в лікувальній установі, моє керівництво примусово заставляє мне підписати "контракт на один рік" мотивуючи це тим що з 2009 р. працюючі пенсіонери мають працювати за контрактом або звільнятись. Якщо можна надайте будь-ласка кваліфіковану відповідь."


На Ваше запитання в межах компетенції повідомляємо, що право одночасно працювати та одержувати пенсію залежить від виду призначеної пенсії. Пенсії за віком та по інвалідності виплачуються незалежно від того, припинено роботу чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років виплачуються при залишенні роботи, яка дає право на таку пенсію. Соціальні пенсії виплачуються непрацюючим громадянам, окрім інвалідів з дитинства.

Г.М. Онуляк
Заступник начальника головного управління– начальник управління пенсійного забезпечення
                   


22.11.2008 р. Павло задав питання наступного змісту: "Де можна взяти довідку про зарплату, якщо приватних підприємств, на яких я працював, уже не існує, вони закриті?"

На Ваше запитання щодо витребування довідки про заробітну плату головне управління Пенсійного фонду  України у Чернівецькій області повідомляє наступне. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 р. Та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846. Згідно з п.17 зазначеного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи надається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.


Г.М.Онуляк,
заступник начальника головного управління–
начальник управління пенсійного забезпечення

 


20.11.2008р.

 1. Поясніть, як за формулою можна собі розрахувати пенсію після 01.10.2008 року? По можливості,  наведіть приклад.

                                                                                Токарюк В.П., м. Хотин
Основними складниками формули розрахунку пенсії за віком є страховий стаж, заробітна плата застрахованої особи та показник середньої  заробітної  плати  працівників, зайнятих у галузях економіки України.
Страховий стаж визначається у відповідності до ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та обчислюється в місяцях.
Заробітна плата для обчислення пенсії згідно з ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від  перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, при обчисленні пенсії застосовується за показниками календарного року, що передує року звернення за призначенням пенсії. Так, при зверненні за призначенням пенсії в поточному році застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2007 рік, яка відповідно до наказу Державного комітету статистики, Міністерства праці  та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 31.12.2003р. №472/352/398 становить 1197,91 грн. 
Одночасно повідомляємо, що згідно зі ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. При більш пізньому зверненні особи пенсія за віком призначається з дня звернення за її призначенням.
Розрахунок пенсії за віком провадиться у відповідності до норм ст.27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Наприклад, громадянка К., 03.10.1953 р. н., звернулася за призначенням пенсії за віком 10.10.2008р. Для обчислення пенсії враховано середньомісячну заробітну плату 1500 грн. за періоди роботи з 01.01.1981р. по 31.12.1985р. та з 01.07.2000р. по 30.09.2008р. Страховий стаж склав 30 років 1 місяць.
Виходячи з цих показників, розмір пенсії зазначеної особи, обчислений за ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 04.10.2008р. складатиме  609,18 грн.:  1197,91 х 1,25218 х 0,40612, із яких:
1197,91 –  показник  середньої  заробітної  плати  працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007р.,
         1,25218 - індивідуальний середньомісячний коефіцієнт заробітку, обчислений шляхом співставлення заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1981р. по 31.12.1985р. та з 01.07.2000р. по 30.09.2008р. з середнім заробітком у галузях економіки за ці ж періоди (при цьому згідно з ст.40 Закону за вибором особи, яка звернулася за пенсією, може бути виключений період до 60 місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу);
0,40612коефіцієнт страхового стажу,  визначений  шляхом  ділення  суми місяців (361 місяців) на 100% і на 12, з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% (361 міс.:100% : 12 міс. х1,35%).
Згідно з ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам та 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленого відповідно до ст.27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії, визначеного цим законом, та збільшеного згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008р. №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» до 544 грн.
З огляду на вищезазначене, в наведеному прикладі розмір пенсії за віком з 04.10.2008р. становитиме 663,58 грн., із яких:  
609,18 грн. – розмір пенсії за ст.27 Закону;
           54,40 грн. – надбавка за 10 років стажу понад 20 років,  розрахована  у розмірі 10% від мінімальної пенсійної виплати за віком, передбаченої  постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008р. №654 (від 544 грн.).
          

Наталія  Назаренко,  головний спеціаліст відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення головного управління
Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

2. Я стою на обліку у центрі зайнятості. Чи буде враховано час перебування на біржі до пільгового стажу при оформленні пенсії за вислугу років – 25?
                                                                                              Василевська С.Г., м. Чернівці
Згідно із частиною 2 “Прикінцевих положень” Закону  України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”.
Відповідно до пункту “е” статті 55 Закону  України “Про пенсійне забезпечення” право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909.
До стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, зараховується робота в закладах і на посадах, передбачених зазначеним Переліком. Період отримання допомоги по безробіттю зараховується тільки до страхового стажу, а до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років,  не зараховується.
Ганна Московчук,  головний спеціаліст відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області


18.11.2008 р. Дворніков Юрій Юрійович задав питання наступного змісту: "Чи повинен укладатися строковий трудовий договір з працівником, який оформлює пенсію за віком, але бажає продовжувати трудову діяльність на тому самому підприємстві?"

На Ваше запитання повідомляємо:
Порядок укладення, зміни та припинення трудового договору регулюється
Кодексом законів про працю України (далі – КЗпП України). Зокрема, стаття 21 КЗпП України дає тлумачення терміну «трудовий договір», а саме – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Трудовий договір може бути (ст.23 КЗпП України):
1) безстроковим, що укладається на невизначений строк;
2) на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;
3) таким, що укладається на час виконання певної роботи.
Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами. Процедура укладення трудового договору регламентується ст.24 КЗпП України. Розірвання строкового трудового договору можливе як з ініціативи
працівника так із ініціативи власника або уповноваженого ним органу, але в межах ст.ст.39, 40,41 КЗпП України. Згідно ст.39-1 КЗпП України, якщо після закінчення строку трудового договору трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не
вимагає їх припинення, дія цього договору вважається продовженою на невизначений строк. Отже, Ви можете продовжувати свою трудову діяльність і після досягнення
пенсійного віку, проте в межах законодавства України про працю.

Кривуля О.В.,
начальник юридичного відділу


17.11.2008 р. Аліна задала питання наступного змісту:
"Я працюю медсестрою в стаціонарі вже 23роки. Під час навчання на останньому курсі влаштувалась працювати на 0,5 ставки молодшою медсестрою, де працювала протягом 8 місяців. Хочу вийти на пільгову пенсію. Чи зараховується до пільгового стажу робота на 0,5 ставки мол.медсестри і час навчання в медучилищі?"


На Ваше запитання повідомляємо.
Право на призначення пенсії за вислугу років визначається відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Згідно з пунктом “е” статті 55 цього Закону право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи 25 років за Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909. Посада медичної сестри стаціонару в закладах охорони здоров’я, передбачених цим Переліком, дає право на призначення пенсії за вислугу років. Період роботи молодшою медичною сестрою не зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, оскільки дана посада не передбачена вищезазначеним Переліком. Час навчання в медучилищі до спеціального стажу також не зараховується.

Московчук, головний спеціаліст управління
пенсійного забезпечення Головне управління
Пенсійного фонду України в Чернівецькій області


10.11.2008р.  Питання: Працюю на посаді державного службовця та маю 17 років стажу державної служби.  Моїй доньці 19 років,  її визнали інвалідом з дитинства. Чи матиму право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України „Про державну службу ”?
            Відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу ” встановлено, що на одержання  пенсії державних службовців  мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку,  за наявності страхового стажу  для чоловіків не менше 25 років, для жінок – не менше 20 років,  у тому числі стажу державної служби – не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно  від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Прикінцевими положеннями Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ” встановлено,  що тимчасово, до прийняття відповідного закону, зокрема, жінки, які народили п’ятеро або більше  дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які  виховали їх до цього ж  віку,  мають право на призначення  дострокової пенсії за віком, але не раніше,  ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку,  передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності  не менше 15 років страхового стажу.  При цьому  до числа  інвалідів належать також діти-інваліди віком до 16 років.
Згідно з листом Міністерства охорони здоров’я України від 12.02.2007 року № 16.02-29/111, виписка з акту огляду у медико–соціальній експертній комісії (МСЕК), в якій зазначено причину інвалідності „інвалід з дитинства”  і яка вперше видана особі після досягнення 18 років, не є документом, який підтверджує,  що особа стала інвалідом до 18 років, а вказує на те, що зазначена особа захворіла на хворобу, що призвела до інвалідності, до досягнення нею вісімнадцятирічного віку.
Таким чином,  за наявності висновку МСЕК,  в якому  буде вказано, що дитина могла бути визнана інвалідом до 6 років,  мати буде мати право на пенсію із зниженням пенсійного віку.
              Питання: Моїй доньці 22 роки,  після закінчення університету вона продовжила навчання в аспірантурі наукової установи.  До закінчення університету вона отримувала пенсію у зв’язку із втратою годувальника. Чи має вона право отримувати цю пенсію до 23 років ?
             Відповідно до ст. 36 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ”,  право на пенсію у зв’язку  із втратою годувальника мають, зокрема, діти, які навчаються  за денною формою навчання  у вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації, до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше,  ніж до досягнення ними 23 років.
Ст. 1 Закону України „Про вищу освіту ” встановлено,  що вищий навчальний заклад – освітній,  освітньо-науковий,  який заснований і діє відповідно до законодавства про освіту, реалізує відповідно до наданої ліцензії освітньо-професійну програму вищої освіти за певними освітніми та освітньо-кваліфікаційними рівнями, забезпечує навчання, виховання та професійну підготовку осіб відповідно до їх покликання, інтересів, здібностей  та нормативних вимог у галузі вищої освіти,  а також здійснює наукову та науково-технічну діяльність.
Відповідно до існуючих напрямків освітньої діяльності в Україні діють вищі навчальні заклади таких типів: університет, академія, інститут, консерваторія, коледж, технікум.
Як зазначено у листі Міністерства освіти і науки України від 25.06.2007 року № 10/2-694, аспірантура не відноситься до вищих навчальних закладів, це самостійний адміністративний підрозділ, функцією якого є координація діяльності кафедр, факультетів і відділів навчальних закладів з організації підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів вищої кваліфікації .
  Питання: Я отримую пенсію у зв’язку із втратою годувальника.  Мій чоловік мав статус дитини війни. Чи маю я право на підвищення до пенсії,  яке належить дітям війни?
             З 01.01.2006 року набув чинності закон України „Про соціальний захист дітей війни’’.  Відповідно до вимог цього закону, дитина війни – це особа, яка є громадянином України  та якій на час  закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Членам сім’ї померлого, який мав статус дитини війни, підвищення, призначене за Законом України „Про соціальний захист дітей війни ”, у законодавстві не передбачено.
Валентина Токарюк,  заступник начальника управління –  начальник відділу пенсійного забезпечення  управління Пенсійного фонду України у Сторожинецькому районі


07.11.2008 р. Аліна задала питання наступного змісту: 
„Поясніть як за формулою собі розрахувати пенсію після 01.10.2008 року?
По можливості  наведіть приклад.”

         У відповідь на запитання щодо порядку обчислення пенсії після 01.10.2008р. головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомляє.
Основними складниками формули розрахунку пенсії за віком є страховий стаж, заробітна плата застрахованої особи та показник середньої  заробітної  плати  працівників, зайнятих у галузях економіки України.
Страховий стаж визначається у відповідності до ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та обчислюється в місяцях.
Заробітна плата для обчислення пенсії згідно з ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від  перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, при обчисленні пенсії застосовується за показниками календарного року, що передує року звернення за призначенням пенсії. Так, при зверненні за призначенням пенсії в поточному році застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2007 рік, яка відповідно до наказу Державного комітету статистики, Міністерства праці  та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 31.12.2003р. №472/352/398 становить 1197,91 грн. 
Одночасно повідомляємо, що згідно з ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. При більш пізньому зверненні особи пенсія за віком призначається з дня звернення за її призначенням.
Розрахунок пенсії за віком провадиться у відповідності до норм ст.27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Наприклад, громадянці К., 03.10.1953 р.н., звернулася за призначенням пенсії за віком 10.10.2008р. Для обчислення пенсії враховано середньомісячну заробітну плату 1500 грн. за періоди роботи з 01.01.1981р. по 31.12.1985р. та з 01.07.2000р. по 30.09.2008р. Страховий стаж склав 30 років 1 місяць.
Виходячи з цих показників, розмір пенсії зазначеної особи, обчислений за ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 04.10.2008р. складатиме  609,18 грн.:  1197,91 х 1,25218 х 0,40612, із яких:
1197,91 –  показник  середньої  заробітної  плати  працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007р.,
         1,25218 - індивідуальний середньомісячний коефіцієнт заробітку, обчис-лений шляхом співставлення заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1981р. по 31.12.1985р. та з 01.07.2000р. по 30.09.2008р. з середнім заробітком у галузях економіки за ці ж періоди (при цьому згідно з ст.40 Закону за вибором особи, яка звернулася за пенсією може бути виключений період до 60 місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу);
0,40612коефіцієнт страхового стажу,  визначений  шляхом  ділення  суми місяців (361 місяців) на 100% і на 12, з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% (361 міс.:100% : 12 міс. х1,35%).
Згідно з ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам та 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленого відповідно до ст.27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії, визначеного цим законом та збільшеного згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008р. №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» до 544 грн.).
З огляду на вищезазначене, в наведеному прикладі розмір пенсії за віком з 04.10.2008р. становитиме 663,58 грн., із яких:  
609,18 грн.– розмір пенсії за ст.27 Закону;
           54,40 грн.– надбавка за 10 років стажу понад 20 років,  розрахована  у розмірі 10% від мінімальної пенсійної виплати за віком, передбаченої  постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008р. №654 (від 544 грн.).
          
Назаренко Н.Д.,
Головний спеціаліст відділу з питань призначення пенсій
управління пенсійного забезпечення головного управління
Пенсійного фонду України в Чернівецькій області


06.11.2008р. Галина задала питання наступного змісту:
”Я стою на обліку у центрі зайнятості. Чи буде враховано цей час перебування на біржі до пільгового стажу при оформленні пенсії за вислугою років – 25? І чи стягують з допомоги по безробіттю страхові і пенсійні внески?”
Згідно з частиною 2 “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”.
Відповідно до пункту ”е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909.
До стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років зараховується робота в закладах і на посадах, передбачених зазначеним Переліком. Період отримання допомоги по безробіттю зараховується тільки до страхового стажу, а до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років не зараховується.
Відповідно до пенсійного законодавства особа, яка перебуває на обліку у Фонді соціального страхування на випадок безробіття є застрахованою, а період перебування на обліку зараховується до страхового стажу.
Головний спеціаліст відділу надходження доходів Т.Шемчук


12.09.2008 р.
Питання: Моя рідна сестра є інвалідом 2 групи з дитинства і отримує пенсію за інвалідністю. Проживає разом з батьком та мамою, які перебувають на пенсіі. Батько помер, і у зв'язку з цим у мене виникає запитання, чи має право моя сестра окрім пенсії за інвалідністю отримувати 50 % пенсії батька?

Запитання від Сергія через сайт http://www.pfu.cv.ua
У відповідь на запитання щодо можливості одночасного призначення пенсії по інвалідності та пенсії у зв’язку з втратою годувальника головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомляє.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Разом з тим, з набранням чинності 01.01.2006р. Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» інваліди з дитинства та діти – інваліди мають право на одночасне призначення та виплату пенсії в разі втрати годувальника (за наявності права на її призначення) органами Пенсійного фонду України та державної соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» органами праці та соціального захисту населення.
Згідно з ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника мають, зокрема, діти померлого годувальника, які не досягли  18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. При цьому в разі смерті пенсіонера пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від тривалості страхового стажу померлого годувальника.
Відповідно до ст.37 вказаного Закону на одного непрацездатного члена сім’ї пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається в розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника. Мінімальна пенсійна виплата в разі втрати годувальника з 01.07.2008р. згідно з постановою від 16.07.2008р. №654 на одного непрацездатного члена сім’ї становить 544 грн.
Для реалізації свого права на одночасне отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника та державної соціальної допомоги особі необхідно звернутися із відповідною заявою до органів праці та соціального захисту населення за місцем проживання.
Для переведення з пенсії по інвалідності на пенсію у зв’язку з втратою годувальника слід надати до районного управління Пенсійного фонду України заяву та такі документи: паспорт, довідку про склад сім’ї та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім’ї з померлим годувальником (свідоцтво про народження), свідоцтво органу реєстрації актів громадянського стану про смерть годувальника, документи, що засвідчують факт настання інвалідності до 18 років (за відсутності таких в матеріалах пенсійної справи заявника), трудову книжку померлого годувальника, довідку про заробітну плату померлого годувальника за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу до 01.07.2000р. (за відсутності її в матеріалах пенсійної справи померлого годувальника), а також при необхідності довідку від страхувальника про здачу даних про застраховану особу  до системи персоніфікованого обліку за поточний рік (в разі якщо пенсіонер продовжував працювати).
Переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.

Заступник начальника головного управління – начальник управління пенсійного забезпечення
Г.М.Онуляк


22.08.2008 р.
Питання: Батьки живуть в Ізраїлі. Там кажуть, що Україна буде їм платити пенсію. Якщо це правда, то куди звертатись за грошима

Запитання від Юлі М. через сайт http://www.pfu.cv.ua
Відповідно до статті 51 Закону  України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від’їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України.
Нині міжнародного договору в галузі пенсійного забезпечення між Україною та Ізраїлем не укладено. Тому призначати та виплачувати пенсію до прийняття відповідної угоди Україна не буде.
Заступник начальника головного управління
- начальник  управління пенсійного забезпечення Г.М. Онуляк


21.08.2008 р. Шепенюк В.В. задав питання наступного змісту: 
„Чому мені, чорнобильцю, зняли з пенсії з січня цього року 5%? В конституції написано, що закон зворотної сили немає. Прошу це перевірити.”
            На Ваше звернення щодо правильності обчислення розміру пенсії повідомляємо наступне.
Згідно з пунктом “а” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 відсотків, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 відсотки відповідних сум грошового забезпечення.
Пунктом “в” статті 13 згаданого закону (в редакції, яка діяла до 29.04.2006 року) було передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 відсотків, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України від 4 квітня 2006 року “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців” дану норму було скасовано.
З огляду на вищевикладене, з 1 січня 2008 року при проведенні перерахунків пенсій у зв’язку із впорядкуванням умов грошового забезпечення військовослужбовців було одночасно приведено у відповідність із чинною редакцією статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” розміри пенсій осіб, що брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час служби, а саме змінено відсотки їх розрахунку. При цьому, як основні, так і загальні розміри пенсій (з урахуванням надбавок та підвищень) після перерахунку не зменшились.

Заступник начальника головного управління – начальник управління пенсійного забезпечення
Г.М.Онуляк


Питання. Маю вчений ступінь і звання, працюю в університеті, науковий стаж 27 років. Маю намір оформити вид на мешкання в Росії і працювати на викладацькій роботи в ВНЗ. Як буде враховуватись робота за кордоном при оформленні наукової пенсії в Україні. Чи є сенс?
Запитання від Лаврова через сайт http://www.pfu.cv.ua
Відповідно до статті 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” пенсійне забезпечення та соціальний захист наукового працівника поширюється на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ та організацій недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію згідно із цим Законом, недержавних вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, що діють відповідно до Закону України "Про вищу освіту", міжнародних наукових організацій, відкритих на території України відповідно до міжнародних договорів, установчі документи яких затверджено Кабінетом Міністрів України, а також на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ і вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, що належали партійним та громадським організаціям колишніх Української РСР, інших республік СРСР та СРСР.
Питання пенсійного забезпечення між Україною та Російською Федерацією регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року.
У пункті 2 статті 6 вказаної Угоди зазначено, що для встановлення права на пенсію, у тому числі пенсій на пільгових підставах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території кожної з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності даної Угоди.
 Врахування спеціального стажу цією Угодою не передбачено.
Отже, робота викладачем у ВНЗ Російської Федерації до наукового стажу при призначенні наукової пенсії в Україні не зараховується.

Г.М.Онуляк, заступник начальника головного управління – начальник управління  пенсійного забезпечення                                                                                        
Руснак,  57-59-01


1.07.2008
Запитання 1:
Як обчислюється стаж при розрахунку пенсії у разі, якщо заробітна плата менша за мінімальну і страхові внески сплачуються у сумі меншій, ніж мінімальний страховий внесок?   
          З 01.01.2004р. страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
         Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу пропорційно фактично сплаченим страховим внескам. Як повний місяць такий період зараховується до страхового стажу за умови здійснення відповідної доплати до мінімального страхового внеску.
Запитання 2:
             Чи призначається до пенсії надбавка за звання “заслужений”?
             Особам, відзначеним почесними званнями України, колишніх Союзу РСР та УРСР “заслужений” встановлюється пенсія за особливі заслуги згідно з п.6 ст.1 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”. Призначення відповідної надбавки до пенсії, визначеної в розмірі 25 % прожиткового мінімуму  для осіб, які втратили працездатність, провадиться на підставі рішення комісії з встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною, що приймається органами праці та соціального захисту населення.

Запитання 3:
               Як вирішується питання щодо пенсійного забезпечення у разі, якщо особа не набула права на пенсію, у зв’язку з відсутністю стажу роботи?
               З 01.01.2005р. набрав чинності Закон України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”, яким соціальні пенсії переведено в соціальну допомогу. Згідно з цим законом державна соціальна допомога призначається, зокрема, малозабезпеченим особам, які досягли віку: чоловіки – 63, жінки – 58 років, і не набули права на пенсію відповідно до законодавства. Одночасно повідомляємо, що зазначеним законом не передбачено призначення державної соціальної допомоги особам, яким призначено соціальну пенсію за віком до його ухвалення.
Запитання 4:
            Як обчислюються пенсії при неповному стажі?
             Відповідно до ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж 25 років – у чоловіків та 20 років – у жінок, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком. При цьому, останній визначається у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який на даний час складає 481 грн.
Втім, згідно з постановою КМУ №265 від 26.03.2008 р. “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян”  розмір пенсії таких осіб з 01.04.2008р. не може бути нижчим, ніж затверджений прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
Запитання 5:
      Який на сьогодні розмір надбавки до пенсії донорам?
              Згідно з ст.13 Закону України “Про донорство крові та її компонентів” особи, яким надано статус Почесний донор України (Почесний донор СРСР), мають право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 % від затвердженого мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Розмір такої надбавки на сьогодні складає 60,50 грн.
 Запитання 6:
У серпні 1986 року брав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Працював водієм. Має посвідчення ліквідатора 2 категорії. В серпні 2008 зазначеній особі виповнюється 50 років. Чи матиме право призначити пенсію в цьому віці? Які документи необхідно надати для призначення пенсії? 

Згідно із статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особи, що працювали у зоні відчуження з 1 липня по 31 грудня 1986 року мають право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років,  за умови відпрацювання не менше 5 календарних днів.
Для підтвердження періоду роботи необхідно надати довідку, форма якої затверджена постановою державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988 року та посвідчення  учасника ліквідації  аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію.
У разі неможливості надання цієї довідки, підтвердженням можуть служити інші первинні документи: табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.
Запитання 7
Інвалід з дитинства ІІ групи отримує пенсію в розмірі 481 грн. Чи має право на одночасне отримання пенсії по втраті годувальника і державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства?
 Так, якщо  є право на призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника.
Запитання  8
В червні 2006 року призначена пенсія по інвалідності, особа продовжує працювати. Протягом цього часу за перерахунком пенсії не зверталася. Чи має право на перерахунок пенсії через 2 роки після призначення пенсії?
                Так, право на перерахунок пенсії виникає за наявністю 2 років страхового стажу, набутого після призначення (перерахунку) пенсії. Проте, проведення такого перерахунку не змінить загальний страховий стаж, і, відповідно, коефіцієнт стажу для розрахунку пенсії, оскільки для обчислення пенсії по інвалідності враховується додатково період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку. Однак, при розрахунку пенсії врахується заробіток за останні 2 роки та застосується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік (1197,91грн.). 
Запитання 9
                  Чи буде одержувати підвищення до пенсії за проживання у гірському населеному пункті особа у разі переїзду з Новоселицького району до смт. Путила?
                  
Смт. Путилу віднесено до населених пунктів з статусом гірського. Згідно п.2 ст.6 Закону України “Про статус гірських населених пунктів в Україні” збільшення розміру пенсії на 20 відсотків провадиться громадянам, які одержали статус особи, що постійно проживає, працює або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, за наявністю посвідчення встановленого зразка, виданого виконавчим органом відповідної місцевої ради.
Запитання 10
Я – інвалід ІІІ групи. Працюю. У віці 49 років маю 26 років стажу роботи. Чи буде переглядатися мій розмір пенсії в разі звільнення.         

Так, законом передбачена можливість за наявністю у непрацюючих інвалідів ІІ і ІІІ груп -  у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу пенсію по інвалідності призначати в розмірі пенсії за віком. (нагадаємо, що пенсія по інвалідності ІІІ групи обчислюється в розмірі 50 відсотків пенсії за віком).
                 
Запитання 11
Дитина отримує пенсію у зв’язку з втратою годувальника за померлого батька, в липні цього року виповнюється 18 років. Чи буде продовжено виплату пенсії після досягнення 18 років в разі вступу на 1 курс ЧНУ денної форми навчання.
В даному випадку виплата пенсії у зв’язку з втратою годувальника буде припинена з 1 серпня цього року і поновлена з 1 вересня за умови подання довідки про навчання за денною формою у вищому навчальному закладі або професійно-технічному училищі. Пенсія буде виплачуватися безпосередньо дитині протягом всього періоду такого навчання до досягнення нею 23-річного віку.
Запитання 12
Особа в даний час проживає та отримує пенсію в Республіці Узбекистан, має намір переїхати на постійне проживання в Україну. Чи буде отримувати пенсію в Україні в разі переїзду.
Пенсійне забезпечення громадян, які приїжджають на постійне місце проживання з країн СНД в Україну (мають посвідку на постійне проживання), регулюються укладеною Угодою про гарантії прав громадян-учасників Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року. При переселенні пенсіонера в межах СНД виплата по попередньому місцю проживання припиняється, якщо такий вид пенсій передбачений законодавством України. Пенсійне забезпечення осіб, які переїхали в Україну, здійснюється за нормами українського законодавства.
Ганна Онуляк,  заступник начальника головного управління –
начальник управління пенсійного забезпечення  


7.06.2008
Який розмір пенсії за віком померлого годувальника ?
Відповідно до ст. 39 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” на всіх членів сім’ї, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія.
Відповідно до ст. 37 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається в розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї; на двох та більше непрацездатних членів сім’ї – 100% пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Як зараховуються періоди трудової діяльності та інші періоди, зокрема час догляду за малолітніми дітьми, до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"?
Відповідно до п. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Відповідно до ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до стажу роботи зараховується час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.
Вказаний період згідно з вищезазначеною статтею зараховується тільки в загальний трудовий стаж і тільки матері, яка у вказані періоди не працювала.

Як  здійснюється перерахунок пенсії за віком, за інвалідністю, у разі втрати годувальника, за вислугу років, призначеної до набрання чинності закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”?
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок пенсії за віком, за інвалідністю, у разі втрати годувальника, за вислугу років, призначеної до набрання чинності цим Законом, здійснювався за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходилися на час перерахунку в пенсійній справі та відповідали вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Лариса Марфійчук, головний спеціаліст відділу пенсійного забезпечення
управління Пенсійного фонду України  в Сторожинецькому районі


Питання: які зміни щодо працівників психіатричних закладів внесенні до Закону України "Про пенсійне забезпечення"
Запитання від Амін О.В. через сайт http://pfu.cv.ua
Відповідно до ст. 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення", який набрав чинності з 1 січня 1992 р., робота в лепрозорних і протичумних закладах, у закладах (відділеннях) із лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, у патологоанатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров’я зараховувалась до стажу роботи у подвійному розмірі. Законом України “Про внесення змін до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на зарахування до стажу роботи у подвійному розмірі також поширене на працівників психіатричних закладів. Стаття 60 в новій редакції набрала чинності з 15 серпня 2003 року, у зв’язку з цим робота в психіатричних закладах охорони здоров’я в подвійному розмірі зараховується лише тим особам, які вперше виходять на пенсію після 15 серпня 2003 року, або які вийшли на пенсію раніше, але продовжували працювати в зазначених закладах на цю дату і подали заяву про перерахунок пенсії.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Згідно зі ст. 24 вищевказаного Закону страховий стаж ураховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. При цьому періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, враховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Отже, періоди роботи у вищевказаних відділеннях і закладах охорони здоров’я до           01.01.2004 р. зараховують до страхового стажу у подвійному розмірі, а після 01.01.2004 р. – у одинарному розмірі. Ця норма не розповсюджується на періоди перебування у частково-оплачуваній відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, в додатковій відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до досягнення нею віку 6 років, а також у інших відпустках без збереження заробітної плати, передбачених законодавством. Періоди перебування у вказаних відпустках як до 1 січня 2004 року, так і після зараховуються до страхового стажу в одинарному розмірі, при цьому періоди перебування у цих відпустках після 1 січня 2004 р. зараховуватимуться до страхового стажу тільки за умови сплати страхових внесків у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Разом з тим, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років періоди роботи у медичних закладах, передбачених статтею 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зараховуються до спеціального стажу у подвійному розмірі як до 1 січня 2004 року, так і після. Тобто, якщо особа працювала у психіатричному закладі на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років 14 років, з них 10 років – до 1 січня 2004 року, і 4 роки – після цієї дати, то до страхового  стажу для обчислення пенсії буде зараховано  24 роки (10 років х 2 + 4 роки), а до спеціального стажу для визначення права на пенсію за вислугу років буде зараховано 28 років (14 років х 2).
Світлана Хітик, головний спеціаліст управління пенсійного забезпечення
 головного управління Пенсійного фонду  України у Чернівецькій області.
16.05.2008 р.


Питання:    Чи нараховується наукова пенсія тим, хто має вчене звання “доцент” але без наукового ступеня (кандидат наук)?    
Запитання від Світлани Куриш через сайт http://www.pfu.cv.ua
Відповідь: Відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і  науково-технічну діяльність" пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку:
чоловікам – за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; 
жінкам – за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Перелік посад наукових (науково-педагогічних працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів ІІІ – ІV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 року № 257.
Крім цього, до наукового стажу, який дає право на призначення пенсій відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", зараховується:

 1. час роботи наукових (науково-педагогічних) працівників на посадах, зазначених у статті 118  Кодексу законів про працю України, якщо цій роботі безпосередньо передувала і після неї слідувала робота на посадах, передбачених переліком;
 2. час роботи осіб, які мають науковий ступінь, на посадах за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь, з дня зайняття посади за цією спеціальністю;
 3. час роботи на посадах керівника (начальника, завідуючого тощо), старшого викладача, викладача Вищих курсів іноземних мов Міністерства закордонних справ України в період з 1 січня 1990 р. по 1 січня 2004 року, на посаді начальника (керівника) бригади в наукових підрозділах наукових установ у період до 1 січня 1980 р.;
 4. час роботи наукових (науково-педагогічних) працівників на посадах, передбачених переліком, у наукових установах, організаціях, вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", у порядку, визначеному Міністерством освіти і науки за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством промислової політики;
 5. час навчання в аспірантурі або ад'юнктурі за денною (очною) формою навчання випускників аспірантури, ад'юнктури, час перебування в докторантурі випускників докторантури.

Отже, з огляду на вищевикладене, наукова пенсія нараховується особам, які досягли пенсійного віку та мають відповідний науковий стаж, незалежно від наявності наукового ступеня чи вченого звання.
15.04.08
О.Поліщук,  начальник  відділу  спец пенсій ГУ ПФУ в Чернівецькій області


Питання: Якими документами підтверджується стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці для призначення пенсії за віком на пільгових умовах?
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію із віком на пільгових умовах, пенсії призначаються за нормами цього Закону, в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо важкими і особливо шкідливими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки – після досягнення 50 років і при стаж роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки – після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах;
б) працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць за умовами праці: чоловіки – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383.
Відповідно до п. 10 зазначеного Порядку для підтвердження стажу роботи із шкідливими в важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637.
Згідно з пунктом 20 вищевказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
У довідці має бути зазначено:
- періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу;
- професія або посада;
- характер виконуваної роботи;
- розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включаються цей період роботи;
- первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Тобто період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.
Світлана Хітик, головний спеціаліст  Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області


Відповідь на запитання, задане відвідувачем на веб сайті головного управління ПФУ в Чернівецькій області (http://pfu.cv.ua)/

Запитання:
Колишній працівник нашого товариства у 70-х-80-х роках був у відрядженнях за кордоном (по-декілька місяців). Він у нас числився на роботі, але в книгах по нарахуванню зарплати немає нарахованої зарплати, але зарплату він в цей період отримував (в тій країні, де працював).
Як враховується зарплата, яку він отримував за кордоном для нарахування пенсії? Як враховується такий період роботи до стажу?
Вкажіть, будь ласка, нормативні документів, на якими слід користуватися.

Відповідь:
У відповідь на Ваше запитання щодо порядку зарахування стажу та визначення заробітної плати для обчислення пенсії особам, які перебували у відрядженнях за кордоном в 1970-1980 роках, головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомляє.
Згідно з ст.24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” періоди роботи до 01.01.2004р. обчислюється на підставі та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим законом.
Так, відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України від 21.02.2000р. №02-01-6/1354-08 періоди роботи за кордоном до введення Закону України “Про пенсійне забезпечення” (до 01.01.1992р.) за направленням відповідних міністерств та відомств зараховуються до стажу роботи на підставі довідок, які видаються відповідними міністерствами та відомствами колишнього Союзу РСР. При цьому відомості, внесені  в трудову книжку підприємствами, установами, організаціями, про направлення робітника у відрядження за кордон та прийняття на роботу після повернення з відрядження самі по собі не є підставою для врахування періоду роботу за межами України при обчисленні пенсії.
Порядок визначення середньомісячного заробітку робітників і службовців, які працювали в закладах СРСР за кордоном чи в міжнародних організаціях при обчисленні пенсій регулювався пунктом 129 Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972р.
Обчислення розміру пенсій осіб, які працювали за кордоном в установах колишнього СРСР чи УРСР або за відрядженням цих установ, із врахуванням заробітної плати або частини заробітної плати, отриманої в іноземній валюті, законодавством не передбачено, що підтверджується також листом Пенсійного фонду України від 14.07.2004р. №6703/03.
При визначенні середньомісячного заробітку працівників і службовців, які були направлені із СРСР на роботу за кордон і одержували заробітну плату в радянській валюті за попереднім місцем роботи, пенсії обчислювались із розрахунку 100 відсотків заробітної плати, яку вони отримували до направлення за кордон.
Заступник начальника головного управління
– начальник управління пенсійного забезпечення         
Г.М.Онуляк


Запитання :
     Я працювала в державній установі 12 років, зараз займаю посаду в приватній фірмі. До досягнення пенсійного віку мені залишилось 4 місяці, за яких умов я змогла би оформити пенсію як державний службовець?
Віра Скрикуляк, м. Новоселиця.
Відповідь:
     Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
     Отже, у Вашому випадку, Ви можете набути право на пенсію державного службовця за умови, що на час досягнення пенсійного віку будете працювати на посаді державного службовця.
Мала Н.І.
Заступник начальника управління
пенсійного забезпечення головного
управління Пенсійного фонду України в
Чернівецькій області


Багатодітна мати має право на дострокову пенсію
Запитання :
     «Мені 47 років, я про працювала на міжколгоспній фабриці з переробки вовни швалею 30 років. 30 березня 2000 року фабрику перейменовано на сільськогосподарський кооператив «Гуцульські візерунки». Зараз перебуваю у декретній відпустці із догляду за онукою до досягнення нею 3-х років. Чи маю я право на пільгову пенсію як мати-героїня, яка народила і виховала п'ятеро дітей?»

Відповідь:
     Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за нормами цього закону застрахованим особам, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, тобто ЗУ «Про пенсійне забезпечення" мали право напільгові умови. Пунктом «ж» ст.13 Цього закону передбачено що право на пільгове пенсійне забезпечення мають жінки, які постійно працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро та більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу.
Оскільки кооператив "Гуцульські візерунки» не виробляє сільськогосподарську продукцію, то підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах немає.
     Водночас, відповідно до п.3 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком але не раніше, ніж за п’ять років до досягнення пенсійного віку, за наявності не менше  15 років стажу
     Тобто ви маєте право на призначення дострокової пенсії після досягнення 50 років.

Свілана ХІТИК,
головний спеціаліст Головного управління
Пенсійного фонду України в Чернівецькій області
ГУ ПФУ в Чернівецькій області, 2007-2012 р.